To sa týka podľa neho najmä elektriny, keďže pri nej viac platíme za distribúciu ako za samotnú komoditu. „Keď si ľudia pozrú účtenku za elektrinu, z tej sumy je 40 % samotná elektrina a zhruba 60 % sú práve tie distribučné poplatky. Kým pri plyne je to naopak, zhruba 55 - 60 % je samotný plyn, zvyšok sú distribučné poplatky,“ vysvetľuje Hirman.
Sulík: Vymontujem deťom žiarovku
Rozdiel je pritom daný tým, že v distribučných poplatkoch za elektrinu sú zahrnuté aj poplatky za takzvanú zelenú energiu, poplatok za podporu domácej ťažby uhlia a tiež odvod do jadrového fondu na likvidáciu jadrových elektrární. „S týmito poplatkami môže vláda po dohode s regulátorom niečo robiť. Pri plyne, keďže tam sa tiež ráta ročný priemer, vieme tú krivku sploštiť, ale pri distribučných poplatkoch v prípade plynu vláda nemá žiaden nástroj,“ dodáva analytik.
Vláda by mohla okrem toho aspoň dočasne znížiť aj DPH pri platbách od obyvateľstva, o čom hovorí aj Boris Kollár. To by podľa Hirmana zase chýbalo v štátnom rozpočte a bola by to plošná pomoc bez ohľadu na to, či je daná domácnosť bohatá alebo sociálne slabá, takže táto forma pomoci by nebola úplne spravodlivá
„Nebudem dávať žiadne odporúčania, ja vám poviem, čo budem robiť ja. Túto zimu, keďže očakávam, že tie ceny pôjdu hore, budem viac dbať na to, aby som spotreboval menej. Keď moje deti nechajú v izbe zapnuté svetlo, tak najprv to bude dvihnutý prst, potom to bude pár teplých slov a potom im tú žiarovku vymontujem, keď si nedajú povedať,“ znie recept ministra hospodárstva.
Problém môžu mať aj mnohé teplárne
Karel Hirman, energetický analytik
Strední a veľkí odberatelia, ktorí nie sú regulovaní a nakupujú si komoditu, či už elektrinu alebo plyn na voľnom trhu, sú zodpovední za to, za koľko tú komoditu nakúpia. V ich prípade nezasahuje ÚRSO. Títo odberatelia, teda podniky a priemysel, prudko zvýšené ceny plynu a elektriny na európskych burzách tvrdo pocítia, a už to aj potvrdzujú. Slovensko v tomto nie je výnimka, ceny energií sa prudko zvyšujú v celom svete, v Európe zvlášť.
Pri podnikoch záleží na ich šikovnosti, ako sú tieto komodity schopní nakupovať. Som zhrozený, keď od predstaviteľov niektorých podnikov čítam, že doteraz nenakúpili, a ešte hovoria o tom, že na burzách sa deje nejaká šou. Ten, kto bude mať veľmi drahú elektrinu alebo plyn, si za to do značnej miery môže sám, lebo zle nastavil svoj nákup. To hovoríme o biznise, ale týka sa to aj teplární, čo už zase súvisí aj s domácnosťami.