Pre žalobu sa rozhodla po tom, ako príslušný zdravotný úrad v jej prípade odvolal povolenie na vykonanie eutanázie.
Kolumbia je jedinou krajinou Latinskej Ameriky, kde je eutanázia povolená, informovala v utorok agentúra AFP.
Martha Sepulvedaová mala podstúpiť eutanáziu minulú nedeľu. Príslušný zdravotný úrad ju však v piatok zastavil s tým, že ženin zdravotný stav je lepší, než pôvodne uvádzala ona sama i jej rodina.
"Nevieme, prečo (jej stav) hodnotili v auguste podľa jedných kritérií a v októbri podľa iných," vyhlásila v pondelok Sepulvedaovej advokátka Camila Jaramillová.
Avizovala, že v mene svojej mandantky podá žalobu za "kruté a ponižujúce zaobchádzanie" a za porušenie práva svojej klientky na dôstojnú smrť.
"Napriek tomu, že táto situácia vracia moju matku do stavu zúfalstva a smútku..., sme pripravení bojovať o jej dôstojnosť," povedal novinárom Sepulvedaovej syn Federico Redondo.
Aj keď ALS postupne paralyzuje celé telo a končí sa smrťou, tento proces môže trvať mnoho rokov a Sepulvedaová nebola pacientom v terminálnom štádiu choroby.
Ona sama v rozhovore pre miestnu televíziu Caracol, ktorý bol nahrávaný pár dní pred termínom eutanázie, priznala, že niektorí ju môžu považovať za zbabelú. "Ale je už nechcem trpieť, som unavená," vysvetlila.
Dodala, že odkedy jej povolili eutanáziu, začala byť vyrovnaná a optimistická.
"Boh nechce, aby som takto trpela," povedala táto 51-ročná praktizujúca katolíčka, ktorej z dôvodu choroby ALS ochrnuli nohy.
Eutanázia je vo väčšinovo katolíckej Kolumbii legálna od roku 1997, pričom je prísne regulovaná. Odvtedy sa k nej podľa oficiálnych údajov uchýlilo 157 ľudí.
Ústavný súd v júli tohto roku rozhodol o rozšírení prístupu k eutanázii aj pre ľudí vystavených "intenzívnemu fyzickému alebo psychickému utrpeniu v dôsledku ublíženia na zdraví alebo vážnej a nevyliečiteľnej choroby", nie však nevyhnutne v terminálnom štádiu.
Agentúra AFP informovala, že kolumbijské ministerstvo zdravotníctva odôvodnilo Sepulvedaovej kauzu vysvetlením, že "ústavný súd zatiaľ svoj verdikt neoznámil (oficiálne) ministerstvu".
Pokiaľ ide o iné štáty Latinskej Ameriky, Mexiko má zákon, ktorý umožňuje pacientom alebo ich rodinám požiadať, aby sa život chorého nepredlžoval umelými zásahmi. Uruguajský parlament zasa návrh zákona o eutanázii prerokúva.