Pri ktorých témach už chcel skončiť
Súdna mapa
Najnovšia vyhrážka Borisa Kollára odchodom z koalície sa objavila v súvislosti s novou súdnou mapou. Tá mení počet okresných súdov, pričom namiesto 54 ich má byť po novom 30 a odvolacích súdov namiesto 8 iba 4. „Nemá našu podporu v tejto forme súdnej mapy. Musí urobiť novú. Takto to nepodporíme, s týmto nemôžeme súhlasiť,“ vyjadril sa smerom ku Kolíkovej. „Ja si stále myslím, že je tu priestor, aby sme sa dohodli,“ reagovala Kolíková. „Nemôžu s nami počítať, pokojne nech ma aj vyhodia, mne je to úplne jedno,“ neustupoval Kollár. Koaliční partneri však súdnu mapu podľa Sulíka podporia aj bez Sme rodina.
Reforma zdravotníctva
Problémom je aj reforma zdravotníctva. „Našu podporu nebudú mať. Pokojne nech ma z tej vlády vyhodia. Sedemnásť poslancov hnutia Sme rodina nepodporí rušenie nemocníc,“ povedal Kollár na výjazde vo Vranove nad Topľou. „Ja nevidím horší krok, ako vyľudniť tieto regióny cez rušenie súdov, cez rušenie nemocníc. Veď toto sú najväčší zamestnávatelia,“ spomenul. Slovensko však na reformu zdravotníctva, ktorá je jedna z najväčších za posledných 17 rokov, bude čerpať financie z Plánu obnovy. Na reformu je doposiaľ vyčlenená 1 miliarda a minister sľubuje, že nemocnice rušiť nebude.
Paragraf 363
Vyhrážky odchodom z koalície pokračovali aj kvôli paragrafu 363, ktorým generálny prokurátor Maroš Žilinka zrušil obvinenie bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému. „Niektoré body z toho sme ochotní podporiť, ale pri paragrafe 363 neuhneme,“ uviedol vtedy Kollár. Zrušenie paragrafu 363 označil za „červenú čiaru“. Zmeny v paragrafe pracovná skupina zatiaľ neprezentovala. Spor bol aj pre kolúznu väzbu v minulosti. „Pokiaľ to nebudem môcť naplniť, tak v takej vláde nechcem byť a odídem z nej. Kľudne poruším koaličnú zmluvu a nech ma vyhodia,“ hovoril Kollár.
Výber šéfa SIS
Po tom, čo Pčolinského obvinili, sa skloňovalo, či SIS bude patriť Sme rodine, alebo im úrad zoberú. „Absolútne to nepripúšťam. Potom by sa otvorila koaličná zmluva, museli by sme ísť nanovo alebo odtiaľ odísť,“ povedal Boris Kollár. „To je, akoby sme Sulíkovi povedali, že ty sa nám za niečo nepáčiš, vezmeme ti ministerstvo hospodárstva,“ dodal. „Ak nebudem poslúchať Igora Matoviča, tak ma vylúči? Prosím,“ dodal. „Potom môžu vládnuť sami s 85-ťkou a vydrží to tak jeden - dva mesiace,“ uzavrel Kollár. Vladimíra Pčolinského na čele SIS napokon vystriedal nominant Sme rodina Michal Aláč.
150 eur na dieťa
V júli prišiel predseda hnutia Sme rodina na koaličnú radu s nápadom o príspevku 150 eur na jedno dieťa. „Počas toho covidu boli postihnuté tie rodiny, kde sú malé deti, tí rodičia museli veľakrát ostávať doma, ísť preč zo zamestnania, aby sa mohli starať,“ povedal Kollár pre Markízu. Konkrétnu kalkuláciu príspevku v tom čase neprezentoval, no suma mala byť ohraničená tak, aby príspevok dostali tie deti v rodinách, ktoré to najviac potrebujú. „Toto keď neprejde touto vládou, tak táto vláda nemôže počítať s tým, že ju budeme podporovať,“ vyhrážal sa Kollár. Jednorazové príspevky na deti napokon schválili.
Diplomová práca
Prvá vyhrážka predsedu parlamentu sa viaže k jeho kauze s diplomovou prácou. Kollár pár mesiacov po tom, čo sa ujal jednej z najvyšších funkcií v štáte, čelil podozreniam z plagiátorstva. SaS v danom čase žiadala jeho odchod z postu predsedu parlamentu, pričom Kollár sám podal návrh na hlasovanie o jeho zotrvaní na poste. Následne na poslaneckom klube vysvetľoval podozrenia. „Ja nemám inú možnosť, len odísť z vlády, ja nemôžem odísť len z postu predsedu parlamentu. Ja nikoho nevydieram, všetko je v poriadku, idem sa porozprávať s kolegami,“ povedal Kollár. Napokon v koalícii zostal.