Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej tým dokument nadobudol “ďalekosiahlu právnu silu".
Prelomový verdikt padol ešte minulý týždeň vo štvrtok. Podľa vyjadrenia súdu členstvo krajiny v EÚ a ratifikovanie príslušných zmlúv neznamená, že súdne orgány EÚ by mali mať zvrchovanú moc nad Poľskom. Verdiktu predchádzalo niekoľkomesačné súdne konanie, v ktorom prezident, predstavitelia vlády a parlamentu často zdôrazňovali, že poľská ústava má prednosť pred legislatívnymi normami Únie a rozsudky Súdneho dvora EÚ sú niekedy v konflikte s poľským právnym poriadkom.
Rozhodnutie súdu vyvolalo ostré reakcie európskych lídrov. Na stranu Varšavy sa postavil maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý vyhlásil, že EÚ by mala “rešpektovať suverenitu členských štátov”.
Kritici tvrdia, že verdikt Ústavného súdu, kde je mnoho sudcov lojálnych úradujúcej vláde, je možné vnímať ako odmietnutie hodnôt EÚ a môže viesť k "polexitu", teda nútenému odchodu Poľska z Únie. Varšava a Brusel sa sporia v súvislosti s reformou súdnictva, ktorú predstavila vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS). Brusel upozornil, že reforma ohrozuje demokraciu v krajine.