Domácnosti si tak priplatia zhruba 3 až 4 eurá mesačne. Pomohlo by vám vymontovanie žiaroviek? Na čom sa dá naozaj ušetriť a koľko? Nový Čas oslovil odborníčku Michaelu Krivú zo Stredoslovenskej energetiky.
Svetlo
- pravidelne zbavujte svietidlá prachu. Prach vytvára vrstvu, ktorá svetlo zahmlieva,
- vypínajte svetlo len vtedy, ak odchádzate z miestnosti na viac ako 15 minút, zachováte životnosť žiaroviek. Klasické žiarovky odporúčame používať len na krátkodobé svietenie (kúpeľňa, WC, šatňa),
- vymeňte klasické žiarovky za moderné kompaktné žiarivky alebo LED žiarovky a dosiahnite značnú úsporu nákladov.
Žiarovku nahraďte hospodárnejšou
Ondrej Šebesta, SPP
- Ušetriť na energiách môžeme výmenou žiaroviek za hospodárnejšie, či reguláciou osvetlenia pomocou senzorov pohybu alebo ich utlmovania. Vývoj ide v tejto oblasti rýchlo dopredu a na trhu sú dostupné žiarovky nového typu, ktoré majú niekoľkonásobne vyššiu životnosť a spotrebujú podstatne menej energie ako staré typy. Len nahradenie klasických volfrámových žiaroviek za úsporné LED žiarovky v našich domácnostiach môže priniesť úspory za osve-tlenie až do výšky 90 % z nákladov na spotrebovanú energiu.
Pranie a sušenie
- s kvalitným pracím práškom môžete prať i pri nižšej teplote, čím ušetríte energiu potrebnú na ohrev vody,
- vyváranie a predpieranie je energeticky náročné, preto ho využívajte len v mimoriadnych prípadoch,
- pravidelne, aspoň 2x ročne, čistite filter odtokovej vody,
- nenechajte bielizeň úplne presušiť, mierna vlhkosť vám umožní zaobísť sa bez funkcie naparovania pri žehlení, ktoré je energeticky náročné.