Pandémia trvá už rok a pol a opatrenia, akým čelíme, sme tu doposiaľ nemali. Mnohí si tak vysvetľujú niektoré fakty po svojom, hoci to realite vôbec nezodpovedá. Kvôli nepravdivým informáciám dochádza k čoraz častejším verbálnym a fyzickým útokom na zdravotníkov. Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (52), generálny prokurátor Maroš Žilinka (51) aj policajný šéf Štefan Hamran (46) avizujú tvrdé postihy. Čo sa bude diať s agresívnymi antivaxermi?
Na ochranu zdravotníkov nasadia armádu
Situácia je vážna natoľko, že sa v posledných dňoch stretol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Témou bolo to, ako budú útoky na zdravotníkov riešiť v praxi. Žilinka pripomenul, že od 1. januára 2017 zdravotnícki pracovníci pri výkone zdravotnej starostlivosti požívajú status chránenej osoby. „Inak povedané, hrozí za ne vyššia trestná sadzba,“ uviedol prokurátor.
Dočasne poverený prezident Policajného zboru od nedele posilnil hliadky na ochranu zdravotníkov najmä na urgentných príjmoch a mobilných očkovacích tímov. Vyššie tresty pre agresorov budú konzultovať. „Možné prieniky sa budú hľadať aj s ministerstvom spravodlivosti v oblasti trestnoprávnej ochrany personálu,“ uviedla hovorkyňa zdravotníctva Zuzana Eliášová. „Máme vytypovaných ľudí, ktorí sa opakovane dopúšťajú takýchto atakov voči zdravotníckym zamestnancom,“ potvrdil Štefan Hamran s tým, že pomáhať im bude aj armáda.
Aký postih hrozí agresorom? „Pokiaľ ide o slovné či fyzické útoky na zdravotníkov, tie by mohli byť posúdené ako priestupky proti občianskemu spolunažívaniu, za ktoré hrozí finančná pokuta do výšky 331 eur. V závislosti od závažnosti konania môže byť takéto konanie posúdené aj ako trestný čin výtržníctva. Za tento skutok môže byť páchateľ odsúdený na trest odňatia slobody až na 3 roky,“ povedal advokát Róbert Bános.