Za poplašnú správu až 5 rokov basy
Najväčší problém vidí minister zdravotníctva v šírení neprávd, ktoré priebeh tretej vlny neuľahčujú. Lengvarský pripomína, že pre plné nemocnice, ktoré tvoria hlavne nezaočkovaní pacienti, nemôžu robiť bežné lekárske zákroky. Na čom sa dohodol Lengvarský s policajným prezidentom? „Snažili sme sa nájsť odpovede na otázky s týmto súvisiace, akým spôsobom postupovať, akým spôsobom tých ľudí odhaľovať a akým spôsobom ich ďalej riešiť, či už teda priestupkom, alebo nebodaj trestnoprávne,“ uviedol. V prípade hoaxov môže ísť o šírenie poplašnej správy.
„Polícia (konkrétne odbor počítačovej kriminality) bude systematicky preverovať výstupy Situačného centra Úradu vlády, stotožňovať osoby a postupovať vec na príslušné útvary pre podozrenie zo spáchania trestných činov, čo už v takýchto prípadoch aj štandardne robí,“ informoval hovorca Prezídia Michal Slivka s tým, že konkrétnu štatistiku o počte už riešených prípadov nevedú. Pri hoaxoch a poplašných správach platí, že trest môže byť až 2 roky.
Trestný zákon však hovorí, že kto takúto správu vypustí a vie, že je nepravdivá a môže vyvolať vážne znepokojenie časti obyvateľstva, tak môže dostať 1 až 5 rokov basy. Polícia len pred pár dňami oznámila, že vypátrali napríklad ženu, ktorá šírila hoax o tom, že tyčinky používané na odoberanie sterov v rámci testovania na COVID-19 sú údajne infikované. Šírilo sa to cez facebook. Ženu vypočuli, ona im odovzdala mobil a je podozrivá z prečinu šírenia poplašnej správy a bolo začaté trestné stíhanie.