Bývalého ministra financií a súčasného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS), ktorému hrozí až 5 rokov za mrežami, vyzvalo na odstúpenie už viacero politikov a verejne známych osôb. Stalo sa tak po tom, čo ho polícia označila ako podozrivého z úplatku 50 000 €, ktorý mal odovzdať vtedajšiemu šéfovi Finančnej správy Františkovi Imreczemu (49). Zatiaľ čo Kažimír trvá na svojej nevine, množia sa otázky, či majú kompetentní právo odvolať Kažimíra z funkcie v počiatočnom štádiu vyšetrovania.
Z čoho ho obvinili?
Kažimíra obvinil Úrad špeciálnej prokuratúry z korupcie súvisiacej s údajným úplatkom pre bývalého šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Prokuratúra bližšie informácie neposkytuje. „Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vzniesol 8. októbra 2021 obvinenie osobe P. K. pre korupčný trestný čin. Vzhľadom na počiatočné štádium trestnej veci nebudeme v súčasnosti poskytovať podrobnejšie informácie,“ povedala hovorkyňa Jana Tökölyová.
V tejto korupčnej kauze mal byť sprostredkovateľom, pričom úplatok mal byť vo výške 50 000 € a cieľom bolo urýchlenie daňových konaní zatiaľ neznámeho podnikateľa. Vypovedať o tom mal samotný Imrecze, ktorý sa už dávnejšie rozhodol spolupracovať s políciou a stal sa tak „kajúcnikom“. Kažimír obvinenie striktne odmieta. „Necítim sa byť vinný zo žiadneho trestného činu. Skutkový stav v uznesení je nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy,“ reagoval šéf NBS. Jeho advokát oznámil, že podajú sťažnosť proti obvineniu z prečinu podplácania v zákonnej lehote a o nej rozhodne generálna prokuratúra.
Kažimír bol vypovedať na polícii už v auguste aj v inej kauze, a síce v prípade údajných korupčných schém, ktoré mali fungovať na ministerstve financií počas jeho pôsobenia na čele tohto rezortu. Podľa Imreczeho si mal údajne Kažimír sprostredkovane vypýtať od podnikateľa Michala Suchobu províziu vo výške 5 % z celkovej ceny projektu eKasy ako protihodnotu za schválenie pokračovania tohto projektu. Aj tieto obvinenia Kažimír v plnej miere odmieta.
Poškodí Kažimír renomé krajiny?
Príkladom je rakúsky premiér
Iveta Radičová, expremiérka
- Uznávam prezumpciu neviny, ale podozrenie je vážna vec a v štandardných demokraciách reagujú vysokopostavení okamžitou rezignáciou. Ostatný príklad je kancelár Sebastian Kurz v Rakúsku. Nemôže sa zvýšiť dôveryhodnosť štátnych inštitúcií, pokiaľ nie je možné plnohodnotne dôverovať ich najvyšším reprezentantom.
Počkala by som na súd
Brigita Schmögnerová, exministerka financií
- Zdá sa mi veľmi málo pravdepodobné a proti logike, aby minister financií niesol úplatok svojmu podriadenému. Ak chcel niečo u neho presadiť, tak mu jednoducho mohol dať pokyn. Pokiaľ súd nerozhodne inak, tak si nemyslím, že by to malo akýkoľvek negatívny vplyv na reputáciu NBS v Európskej centrálnej banke či v medzinárodných finančných inštitúciách, ako Medzinárodný menový fond, Svetová banka alebo EBRD.
Poškodzuje Slovensko
Ivan Mikloš, exminister financií
- Musím povedať, že túto otázku považujem za podobnú, ako keby sme sa pýtali, či sa točí Zem okolo Slnka. Samozrejme, že obvinenie úradujúceho guvernéra centrálnej banky z korupcie povesť krajiny poškodzuje, a to nielen v zahraničných finančných inštitúciách.