Guvernéra NBS chráni imunita
Ďalším problémom pri prípadnom odvolávaní Kažimíra z postu šéfa NBS je jeho imunita. Slovensko by v prípade obvinenia malo dokazovať, že to dané obvinenie nesúvisí s výkonom jeho funkcie šéfa centrálnej banky. Kažimír je totiž ako guvernér NBS automaticky aj členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) a z tohto titulu má imunitu na výroky a rozhodnutia vyrieknuté a prijaté v súvislosti s činnosťou v ECB. Slovensko by teda muselo dokazovať ECB, prípadne Európskemu súdnemu dvoru, že tento prípad nesúvisí s Kažimírovou činnosťou v ECB. V minulosti napríklad stíhali bývalého guvernéra centrálnej banky v Lotyšsku pre prijatie úplatku.
Čo Kažimírovi odkazujú politici?
Na odstúpenie vyzvali bývalého podpredsedu Smeru viacerí koaliční politici, naopak, tí opoziční mu skôr držia stranu. Podľa ministra financií Igora Matoviča si musí Kažimír zvážiť sám, či zostane guvernérom NBS, alebo odíde. „On vie, čo vyviedol, nevyviedol. Je to vážne obvinenie. Ak by to bola pravda, samozrejme, vo funkcii by nemal zostať,“ vyhlásil. Kažimíra na odstúpenie vyzvala aj koaličná SaS, podľa ktorej by jeho zotrvanie vo funkcii poškodzovalo reputáciu celého Slovenska.
Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej „treba zvážiť, čo treba urobiť, aby sa zachovala dôveryhodnosť inštitúcie“. „Ja si myslím, že pán Kažimír by mal odstúpiť sám,“ vyhlásila aj vicepremiérka Veronika Remišová, ktorá šéfovi NBS tiež odporučila ako vzor odchádzajúceho rakúskeho kancelára Kurza. Úplne inak to vidia na opačnej strane barikády. Šéf Hlasu Peter Pellegrini tvrdí, že Kažimírovi dôveruje a mal by ostať na svojom poste až do času, kým nebude vo veci definitívne rozhodnuté.
„Ja mu verím, pretože celé obvinenie je postavené na tvrdeniach jedného človeka, kajúcnika, ktorý má toho veľa za ušami a zjavne sa Petrovi Kažimírovi mstí,“ vyhlásil Pellegrini. O tom hovorí aj šéf Smeru Robert Fico, podľa ktorého je Imrecze „jeden korupčník a udavač“. Obvinenia Kažimíra pripadajú Ficovi podľa vlastných slov ako „príbehy deda Jahodu“. Fico Kažimírovi rozhodne neradí, aby sa z funkcie porúčal. „Bol by blázon, keby odstúpil,“ povedal.
Kto môže Kažimíra odvolať?
Politici aj právni experti sa zhodujú, že pokiaľ Kažimír neodíde zo svojej funkcie sám, bude extrémne ťažké ho odvolať proti jeho vôli. Guvernéra NBS vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády schválený Národnou radou SR. Toľko text zákona, v realite je to však ešte komplikovanejšie. Guvernéra totiž podľa zákona o NBS možno z jeho funkcie odvolať len vtedy, ak prestal spĺňať ustanovené predpoklady na výkon tejto funkcie alebo ak sa vo svojej funkcii dopustil závažného pochybenia.
To by sa týkalo aj straty bezúhonnosti a teda prípadu, ak by bol Kažimír nielen obvinený, ale aj odsúdený. Podľa niektorých politikov by mali relevantné inštitúcie v prípade Kažimíra začať hneď konať. Podľa poslanca OĽaNO Petra Kremského by mala vláda navrhnúť prezidentke Kažimírovo odvolanie. Ako sa na to pozerá samotná prezidentka?
„Musia byť splnené zákonné dôvody. Je to, samozrejme, na návrh vlády a po schválení parlamentom, ja som až na konci toho reťazca,“ vyhlásila v stredu Čaputová. Doplnila, že „v situácii Petra Kažimíra by som zvažovala odstúpenie z funkcie guvernéra NBS pre ochranu mena inštitúcie, ktorú teraz zastupuje“. Kažimír odpovedal, že neplánuje odísť z funkcie. „Toto obvinenie priamo nesúvisí s činnosťou Národnej banky. Pracujem na sťažnosti proti obvineniu. Nespáchal som žiadny trestný čin a budem si plniť svoje úlohy guvernéra aj naďalej,“ reagoval.