Pritom pôvodne mali robiť len prieskum Kostola sv. Mikuláša v Starej Ľubovni kvôli rekonštrukcii elektrických rozvodov, no pri ňom odhalili krásne maľby.
Práce sa začali v roku 2016, keď sa robil výskum. Ten však nebol smerovaný k obnove fresiek, o nich vtedy ani len netušili. „Cirkev mala v pláne opraviť elektrifikáciu a jej trasovanie. Keďže kostol je goticko-barokovo-renesančný, Pamiatkový úrad nariadil výskum. Tým sa to začalo,“ prezradil reštaurátor Peter Koreň (44), ktorý sa na túto prácu podujal s kolegom Jurajom Gregorekom (37). V rámci prieskumu narazili na niekoľko vrstiev farby, čo im začalo pripadať divné, a tušili, že sa pod nimi niečo skrýva.
V hlavnej svätyni narazili na fragmenty stredovekých malieb, ktoré zdobili kostol od 14. storočia, ale boli ukryté. Potom sa presunuli do renesančnej kaplnky. „Tá bola maliarsky vyzdobená v roku 1732. Bola vymaľovaná iluzívnymi oltármi a baldachýnom nad obrazmi a niekoľkými svätcami. Bola datovaná 31. máj 1732. Bolo to na 500. výročie blahoslavenia sv. Antona Paduánskeho,” vysvetlil Koreň, ktorý s kolegom získal cenu za reštauráciu barokovej kaplnky.
Ide pritom o unikát. „Preto, lebo v tom období Slovensko okupovala Osmanská ríša a chrámy sa nevyzdobovali takýmto spôsobom. Stará Ľubovňa však patrila pod Poľsko, oni toho boli ušetrení,“ uzavrel.