Podľa SOZA malo zavedenie kvót pozitívny vplyv na slovenskú hudobnú tvorbu. Podľa štatistík boli tantiémy rozdelené slovenským autorom v rokoch 2017 – 2019 priemerne o 26 % vyššie ako v trojročnom období pred zavedením kvót. Ani tieto čísla a pomoc umelcom zrejme ministerstvo nepresvedčili.
„V kultúrne vyspelých krajinách sú kvóty na domácu hudbu už roky samozrejmosťou. Práve pandémia koronavírusu znásobila ich dôležitosť pre hudobníkov, ktorým bolo zakázané koncertovať. Aj preto v uplynulom období niektoré vlády uvažovali dokonca o ich navýšení – slovenská vláda, zdá sa, uvažuje o presnom opaku,“ vysvetlil Juraj Čurný. Samotná ministerka má na vec vlastný názor.
„Ministerstvo vo svojom návrhu neruší kvóty na slovenskú hudbu. Tie zostanú zachované na verejnoprávnych staniciach v celkovej výške 35 %. Práve verejnoprávne rádiá sú tým priestorom, kde by sa mala podporovať domáca hudobná produkcia. A nemyslíme si, že by sme mali diktovať komerčným rádiám, čo majú hrať,“ povedala Milanová. Tej sa však zrejme ani nesnívalo, akú vojnu vyvolá. Isté však je, že naši umelci a autori sa nevzdávajú a zostávajú na vojnovom poli.
Význam zavedenie kvót
- slovenské rádiá mali od roku 2016 povinnosť hrať tvorbu našich interpretov - 25 percent súkromné, 35 percent RTVS,
- medzi prvými, ktorí upozornili na dôležitosť kvót, bol Jožo Ráž zo skupiny Elán a Maťo Ďurinda z Tublatanky,
- zavedením kvót sa zvýšili tantiémy vyplácané autorom za použitie ich hudby v rozhlasovom éteri v rokoch 2017 - 2019 až o 26 percent v porovnaní s trojročným obdobím pred ich zavedením,
- počet slovenskej hudobnej tvorby v našich rádiách stúpol o 66 percent,
- zákonnú úpravu kvót v minulosti odklepol aj Ústavný súd SR. Ten nevyhovel návrhu generálneho prokurátora na ich zrušenie.
Pavol Habera (59), spevák
- Podpisujem petíciu, pretože mi záleží na podpore slovenskej pôvodnej tvorby a preto, že je potrebné ju zachovať.
Robo Papp (39), spevák
- Kvóty na hranosť hudby danej krajiny sú bežné aj vo vyspelejších krajinách. U nás sa to podarilo presadiť len pred pár rokmi. Je hanba, že ministerstvo, ktoré by sa malo starať o umelcov a slovenskú kultúru, spraví takýto podraz bez akejkoľvek diskusie. Neprekvapuje ma to, pretože ministerka Milanová má v našich kruhoch prezývku pamiatkarka, umelcom nepomáha.