Vyplýva to zo štúdie, o ktorej informoval denník Le Monde.
Tím vedcov z Oxfordskej univerzity a švajčiarskej súkromnej nemocnice Clinique des Grangettes vystavil hliníkovým soliam bunky škrečka, vrátane buniek mliečnej žľazy. Biológ Stefan Madriota a onkológ André-Pascal Sappino zistili, že kov prenikal do buniek a spôsoboval v nich takzvanú nestabilitu genómu, ktorá patrí medzi základné znaky nádorov.
Títo vedci už skôr zistili, že myšacie bunky vystavené podobnej koncentrácie hliníka ako prsné žľazy ľudí, ktorí používali dezodoranty, mutovali v agresívne nádory, ktoré sa rýchlo šírili.
"Vykonaný výskum ukazuje, že hliník mení DNA buniek spôsobmi, ktoré sú pozorované u karcinogénnych látok, a potvrdzuje tak svoj karcinogénny potenciál," uviedli vedci v štúdii publikovanej v odbornom časopise International Journal of Molecular Sciences. Podľa autorov štúdie by verejnosť mala brať vážne spojitosti medzi používaním dezodorantov a nárastom rakoviny prsníka v posledných rokoch. "Viac ako 80 percent nádorov sa nachádza vo vonkajšej časti žľazy, v blízkosti podpazuší," povedal Sappino rozhlasovej stanici France Inter.
Vedec však uznal, že výsledky, ktoré sa preukázali u škrečkov a myší, nemožno jednoducho vztiahnuť aj na ľudí. Na stanovenie skutočnej príčinnej súvislosti medzi používaním dezodorantov obsahujúcich hliníkové soli a výskytom rakoviny prsníka u ľudí je podľa neho potrebné vykonať dlhodobé štúdie užívateľov týchto produktov.
Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľov (VVBS), ktorý funguje ako poradný orgán Európskej komisie, v správe z marca 2020 uviedol, že dezodoranty nepredstavujú zdravotné riziko, pokiaľ je ich koncentrácia hliníka nižšia ako 10,6 percenta pre spreje a 6,25 percenta pre ostatné, napríklad tyčinkové alebo guličkové. Dostupné dezodoranty majú nižšiu koncentráciu hliníka, než akú VVBS uvádza ako nebezpečnú. Výbor tiež dodal, že "systémové vystavenie hliníka prostredníctvom každodenných aplikácií kozmetiky významne neprispieva k telesnej záťaži hliníkom z iných zdrojov".
Francúzska Národná agentúra pre bezpečnosť liekov a zdravotníckych výrobkov (ANSM) došla v roku 2011 k záveru, že neexistujú žiadne dôkazy pre súvislosť medzi vystavením kože hliníka a rozvojom rakoviny. ANSM však odporučila obmedziť koncentráciu hliníka v kozmetických prípravkoch na 0,6 percenta a nepoužívať výrobky obsahujúce hliník bezprostredne po holení alebo na poškodenú pokožku, pretože absorpcia je v týchto prípadoch väčšia.