Podnikateľka Ifedolapo Runsewe zo západoafrickej Nigérie, teda krajiny silne závislej od príjmov z vývozu ropy, objavila nedávno ďalší druh čierneho zlata: použité pneumatiky.
Svoju firmu na recykláciu tohto materiálu založila vlani a vtedy pre ňu pracovali len štyria ľudia. Dnes zamestnáva 128 pracovníkov, ktorí doteraz zrecyklovali cez 100.000 ojazdených gúm a premenili ich v rad iných produktov, od spomaľovacích prahov na cesty po dláždenie detských ihrísk, napísala agentúra Reuters. "Čiastočne ma motivovalo vyrábať niečo nové z toho, čo by sa inak niekde povaľovalo ako odpad," vysvetľuje Runsewe.
"Okolo pneumatík sme schopní vytvoriť celý reťazec," dodáva majiteľka továrne v meste Ibadan, medzi ktorej najpredávanejšie produkty patria dlažobné kocky vyrobené z recyklovanej gumy. V najľudnatejšom štáte Afriky je však podľa agentúry Reuters veľký záujem aj o ďalšie tovary vyrobené zo starých gúm. "Je dôležité podporovať každého, kto v našej krajine recykluje," domnieva sa Houssam Azem, zakladateľ klubu vodných športov v meste Lagos, ktorý od Runsewe nakúpil dláždenie pre detské ihriská.
"Vziať pneumatiky, ktoré zaťažujú životné prostredie, a urobiť z nich niečo, na čom sa môžu hrať deti, je podľa mňa výhra pre všetkých," dodáva Azem. Likvidácia odpadu v Nigérii je prinajmenšom nerovnomerná, píše Reuters. V dedinách a mestách sú bežne k videniu hromady odpadkov a ľudia ich tiež často v noci spaľujú, pretože nemajú iné bezpečné metódy, ako sa ich zbaviť. Pneumatiky sa zvyčajne niekde odhadzujú.
Firma nigérijskej podnikateľky vykupuje ojazdené gumy hlavne od zberačov odpadkov, ktorí za jeden kus dostávajú od 70 do 100 nigérijských nair (cca 0,18 eur). Niekedy jej surovinu dodávajú tiež automechanici, ako je Akeem Rasaq, ktorý si pochvaľuje, že si tak môže na starých pneumatikách trochu privyrobiť. "Väčšina pneumatík končí vo verejnej kanalizácii a upcháva odtok, ale veci sa menia," konštatuje.