Peking sa aktuálne pripravuje na organizáciu ZOH, ktoré sa v čínskej metropole a jej okolí uskutočnia vo februári 2022.
Peking dlhodobo čelí kritike z rôznych strán v súvislosti so zaobchádzaním s etnickou menšinou ujgurských moslimov v regióne Sin-ťiangna severozápade Číny. Ľudskoprávne organizácie hovoria o genocíde na Ujguroch, v úzadí však nezostávajú ani násilné zásahy proti demonštrantom v Honngkogu či politika Číny voči Tibetu a Taiwanu.
Coates, ktorý je tiež šéfom Austrálskeho olympijského výboru, však uviedol, že ľudské práva sú síce dôležitou súčasťou základných princípov olympijských hier, MOV však musí rešpektovať suverenitu hostiteľskej krajiny ZOH.
"V kompetencii MOV je uistiť sa, aby nedochádzalo k porušovaniu ľudských práv v súvislosti s konaním hier zo strany národného olympijského výboru alebo v olympijskom hnutí. Nemôžeme prísť do krajiny a hovoriť tam, čo a ako majú robiť. MOV nie je svetová vláda," myslí si Coates. "Musíme rešpektovať suverenitu krajín, ktoré hostia hry. Úlohou MOV je chrániť olympionikov," doplnil.
ZOH sú v Pekingu naplánované na 4. až 20. február 2022, od 4. do 13. marca bude rovnaká lokalita dejiskom zimných paralympijských hier.