Žiadajú ministerku investícií Veroniku Remišovú (Za ľudí) a šéfa envirorezortu Jána Budaja (OĽANO), aby ich prizvali za rokovací stôl k viacerým problémom. Obaja ministri podľa nich nerobia nič pre rozvoj vidieka a obyvateľov. Na tlačovej konferencii o tom informoval starosta obce Dvory nad Žitavou Branislav Becík.
Vláda podľa Becíka obciam namiesto pomoci a podpory hádže polená pod nohy. "Mrzí ma, že táto vláda nás potrebuje naozaj iba vtedy, keď jej tečie do topánok," poznamenal. Samosprávy boli odkázané na výzvy a projekty, ktoré v súčasnosti chýbajú. Becík hovorí, že ministerstvo investícií z nich spravilo šuplíkových starostov a primátorov. Samosprávy majú na svojich stoloch projekty, na ktoré rok a pol padá prach. Starostovia odmietajú aj prístup Envirofondu, ktorý podľa Becíka "zmietol zo stola" vyše 600 žiadostí o dotáciu.
"Nechceme nič zo štátneho rozpočtu. Chceme len to, čo nám Európska únia odklepla, a na toto si myslím, že máme stopercentné právo," konštatuje Becík. Tvrdí, že samosprávam chýbajú financie na výstavbu kanalizácií, vodovodov, parky, chodníky, cesty, zateplenie mestských budov, zberné dvory či kompostárne. Kritizujú aj rozširovanie chránených území Natura 2000 ministerstvom životného prostredia.
Hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák pre TASR uviedol, že aktivitu týchto starostov berú na vedomie.
Remišová:MIRRI zaviedlo pri eurofondoch desiatky zmien,starostovia ich ocenili
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR zaviedlo desiatky zmien v riadení eurofondov, aby urýchlilo a zjednodušilo ich čerpanie. Zmeny ocenili aj opoziční starostovia a primátori. V reakcii na kritiku starostov to uviedla vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí).
"Od nástupu našej vlády v marci 2020 sme razantne zrýchlili čerpanie o 2,7 miliardy eur – to sú peniaze, ktoré iba za uplynulý rok a pol išli do regiónov na cesty, školy, škôlky, zdravotníctvo, sociálne služby, boj s pandémiou a podobne," poukazuje Remišová. V rámci dodatočnej alokácie protikrízového balíka REACT-EU dostane Slovensko 780 miliónov eur. Na podporu regiónov bolo ďalších takmer 247 miliónov eur. Základným predpokladom na podporu sú kvalitne pripravené projekty s vysporiadanými pozemkami a bez chýb vo verejnom obstarávaní, doplnila Remišová.
Tvrdí, že so starostami a primátormi dávno za rokovacím stolom sedeli. Naposledy sa podľa vlastných slov Remišová stretla so Združením miest a obcí, Úniou miest Slovenska a SK8. Rokovali o nových eurofondoch. "Naším spoločným cieľom je využiť každé euro na riešenia, ktoré zlepšia život ľuďom, pozdvihnú dlhodobo zanedbávané regióny," skonštatovala Remišová.