Jeho pamiatku si prišli uctiť viacerí politici vrátane ministerky vnútra Priti Patelovej, lídra opozičnej Labouristickej strany Keira Starmera či predsedu Dolnej snemovne Lindsayho Hoylea. Informovala o tom agentúra Reuters.
Prítomní politici opísali tento čin ako útok na demokraciu. Patelová však zdôraznila, že poslanci by mali pokračovať vo "vykonávaní svojich povinností". "Žijeme v otvorenej spoločnosti, v demokracii. Nemôžeme sa nechať zastrašiť nijakým jednotlivcom," apelovala. Bývalý minister obrany Tobias Ellwood však predtým navrhol, že stretnutia poslancov tvárou v tvár s voličmi by mali byť dočasne prerušené, kým sa neprehodnotia bezpečnostné opatrenia.
K útoku na 69-ročného Amessa došlo v metodistickom kostole Belfairs v meste Leigh-on-Sea, približne 62 kilometrov východne od metropoly Londýn pri stretnutí s voličmi v jeho volebnom obvode. Britská polícia v sobotu ráno označila túto vraždu za teroristický čin spojený zrejme s islamistickým extrémizmom. Amess bol členom britského parlamentu od roku 1983.
Polícia bezprostredne po útoku zadržala 25-ročného muža pre podozrenie z vraždy. V rámci vyšetrovania polícia prehľadala dve lokality v širšej oblasti Londýna.
Reuters konštatuje, že hoci sídlo britského parlamentu - Westminsterský palác - strážia ozbrojení policajti, vo volebných obvodov poslancov bezpečnosť zaistená nie je.
Ako píše stanica Sky News, britská polícia vyhlásila, že bude kontaktovať každého poslanca, aby po tomto čine zaistila ich bezpečnosť. Vyzvala ich, aby okamžite nahlásili akékoľvek bezpečnostné obavy, ktoré sa vyskytnú a upovedomili políciu i o svojich aktivitách v nadchádzajúcich dňoch.