Petra v Čičmanoch
V maľovanej dedinke sa zastavila aj Petra Toth. Už dlhší čas vyrába šperky inšpirované slovenským folklórom. „Nechcela som robiť čičmiansku kolekciu, pretože mám pocit, že je toho strašne veľa. Ale keď mi starostka porozprávala, aké problémy sú v obci, že sú vlastne úplne bez peňazí, nemohla som spávať. To predsa nie je možné, aby sme boli takí barbari a takto nevšímavo sa správali k jednej z najkrajších obcí na Slovensku! Premýšľala som, ako by som im mohla pomôcť.“ A niečo aj vymyslela.
Zmenila svoje rozhodnutie a predsa len vytvorila čičmiansku kolekciu šperkov. Je limitovaná, nikdy sa nebude opakovať. Inšpirovala sa typickým motívom kohútika, ktorý sa vyskytuje na maľbách na dreveniciach aj na výšivkách. Petra urobila obrovské gesto, celý čistý zisk z predaja kolekcie venuje obci! A dúfa, že jej nápadom sa inšpirujú aj iní tvorcovia.
Nápad zarezonoval
Oficiálne spustila predaj hodinovým live streamom na sociálnej sieti. Rozprávanie moderovala komička Simona Salátová a počas neho sa diváci dozvedeli všetko o pozadí vzniku kolekcie Čičmanskí kohútkovia. Inak, nie je to prehrešok voči slovenčine, jazykovedci nemusia opravovať na „čičmianski“. Názov kolekcie rešpektuje nárečové pomenovanie vzoru.
Už počas live vysielania sa spustila búrlivá diskusia. „Vôbec som netušila, že Čičmany majú takéto problémy.“ Takýchto a podobných príspevkov pribúdalo čoraz viac. Mnohí naozaj netušia alebo si myslia, že obec má vďaka tomu, že jej ornamenty sú na každom kroku, astronomické príjmy.
Biznis s ornamentmi
Lenže pravda je taká, že Čičmany z používania svojich unikátnych ornamentov nemajú vôbec nič. Je to dedičstvo predkov, a preto nie je možné zaregistrovať si ich a ochrániť patentom. Môže ich používať hocikto na hocičo. A to sa presne deje. Nájdu sa tvorcovia, ktorí ponúkajú na trhu vkusné výrobky s čičmianskou ornamentikou, ale väčšinou vídať znôšku nevkusu a znásilňovanie ornamentu.