Hlavne, že tvorca sa vezie na vlne popularity Čičmian a dobre na nich zarobí. Komu z nich prídu na um samotné Čičmany? Kto z nich dobrovoľne niečo daroval obci aspoň symbolicky? Dajú sa spočítať na prstoch jednej ruky. Ako poznamenala ďalšia popularizátorka folklóru Zuzana Tajek Piešová: „Som zvedavá, aká bude reakcia ďalších, čo radi využívajú čičmianska ornamentiku, či budú ochotní aspoň trochu prispievať k uchovaniu kultúrneho dedičstva danej obce. Čičmany sú populárne, ale doteraz pre obec, aby neumrela, neurobili nič. Tak snáď sa postupne uvedomia výrobcovia komerčných produktov, aby nejakou čiastkou prispievali obciam, ktorých ornamentiku využijú v komercii. Iba tak môžeme naplniť nateraz sprofanované ,vlastenecké‘ cítenie...“
Šperkárka Petra Toth je prvá, ktorá urobila šľachetné gesto. Venovala svoj čas na štúdium ornamentov, svoj talent na výrobu kolekcie a vzdala sa zisku. Lebo chce pomôcť krásnej obci, keď už na najvyšších miestach nie je vôľa.
Peniaze chýbajú
Obec nemá takmer žiadny majetok, na ktorom by mohla podnikať, nemôže sa uchádzať o dotácie z eurofondov, pretože nemá dosť peňazí na finančnú spoluúčasť na projekte. Toto leto sa konečne pohli aspoň trochu ľady a parkovanie v obci je spoplatnené. A verte či nie, mnohí špekulanti nie sú ochotní zaplatiť si 1 euro za hodinu parkovania.
Pritom v obci je do čoho investovať. Starostka má veľa plánov, ktoré sú zatiaľ iba snami. Lebo nie je za čo. Nenarieka, ale zvolila si starý známy princíp – odkiaľ ju vyhodia dverami, vráti sa oknom. A keď zavrú okno, vlezie komínom. Lebo Čičmany sú jej srdcová záležitosť.
„Som Petre Toth nesmierne vďačná. Takýto prístup som naozaj nečakala, som z neho dojatá. A, samozrejme, som veľmi potešená reakciami Petriných zákazníčok. Kolekcia je nádherná a každá, ktorá ju vlastní, pomohla našej obci. To je neuveriteľné gesto a ja dúfam, že snáď inšpiruje aj ďalších,“ konštatuje starostka obce Iveta Michalíková.