Aj keď je hmyz mimoriadne malý, dokáže narobiť poriadne škody. Ide nielen o mravce, ale napríklad aj o rôzne červy či pavúky. Pomocou maličkých, ale superostrých zubov dokážu rozhrýzť rôzne odolné materiály, či spoľahlivo a rýchlo naporciovať svoju korisť. Až doteraz vedci poriadne netušili, ako si svoje drobné zuby udržujú tieto tvory pevné a ostré ako skalpel.
Zubaté mravce
Možno ste doteraz ani netušili, že aj mravce majú zuby. Voľným okom ich prakticky nemáte šancu vidieť. Keď však odborníci vložili mravce pod supervýkonné mikroskopy, schopné odhaliť jednotlivé atómy, prišli na mimoriadne zaujímavú vec. Mravce majú malé zúbky zvané aj mandibulárne. Tie im vyrastajú okolo úst.
Zhruba osem percent zubu tvoria atómy zinku, ktorý je v nich zoskupený tak, aby ostávali zuby neustále mimoriadne ostré. Nejeden chirurg by im takéto „pracovné nástroje“ mohol závidieť. Mravce vďaka unikátnej skladbe zubov musia na hryzenie vynaložiť až o 60 percent menej energie, než by vyžadoval napríklad ľudský zub.
Praktický objav
Objav vedcov sa bude môcť využiť už čoskoro aj v praktickom živote. Vďaka týmto zisteniam sa bude zrejme zinok pridávať pre zvýšenie pevnosti do plastov i iných bežných materiálov. Inšpirácia prírodou tiež napomôže zlepšiť zloženie materiálov, ktoré nás chránia a majú svoje využitie napríklad v jadrových elektrárňach.
Mravce v číslach
- Dĺžka mravca: od 0,75 mm do 52 mm
- Bežný mravec lesný sa dožije 7 - 10 rokov, kráľovná až viac ako 20.
- Na Zemi je asi 1 000 000 000 000 000 mravcov.
- Na každého človeka pripadá 1,4 milióna mravcov.
- Majú 2 žalúdky
- Rozlišujeme viac než 12 000 druhov
- Mravec unesie 10- až 100-násobok svojej vlastnej hmotnosti.
- Planétu obývajú viac než 100 miliónov rokov.