Plné zdravia
Niektorí ľudia si myslia, že šípky treba zbierať až po prvých mrazoch. Záleží však na účele použitia. „Šípky zberáme, keď už sú zrelé, teda v septembri, októbri či začiatkom novembra. Po prvých mrazoch sú vhodné na džem, pretože zvýrazní ich chuť,“ radí bylinkárka Kopáčová.
Malé červené plody sú známe najmä pre svoj vysoký obsah vitamínu C. V sto gramoch šípok ho nájdeme 400 až 1 000 miligramov, čo z nich robí jeden z najbohatších zdrojov tohto vitamínu vôbec. „Okrem toho v sa v nich nachádzajú aj triesloviny, pektín, kyseliny, éterický olej, sacharidy, vitamíny skupiny A, B, C, E, K, a P, minerálne látky, betakarotén, cholín, tuky, vláknina, železo a voda.“
Liečivý zázrak
Známa je najmä ich schopnosť posilnenia imunity. „Šípkový čaj dobre pôsobí pri nádchach, začínajúcich chrípkach, pretože má protivírusové účinky a urýchľuje rekonvalescenciu. Výborný je však aj ako prevencia pred týmito ochoreniami,“ hovorí bylinkárka a dodáva, že na škodu ho určite nie je piť ani počas pandémie covidu.
To však nie je všetko. „Šípky sú známe aj pre svoje protirakovinové, protizápalové či prečisťujúce účinky. Znižujú lámavosť kapilár, hladinu cholesterolu v krvi a spomaľujú ukladanie tuku v cievach. Prospešné sú aj pri avitaminóze, majú dobrý vplyv na normálnu zrážanlivosť krvi, podporujú látkovú výmenu,“ vymenúva Kopáčová.
Šípky tiež regulujú hladinu cukru v krvi, pôsobia ako prírodné analgetikum, pomáhajú pri chudokrvnosti, a dokonca stimulujú libido a potenciu. Výbornou správou je, že užívanie plodov ruže šípovej nemá žiadne známe kontraindikácie. Zo šípok si môžeme spraviť čaj, likér, džem, sirup, masť, olej z kvetov a zaváraniny.