"Ľudia začínajú byť unavení touto autoritárskou, nedemokratickou vládou. Tieto zlé nápady, ako je Bitcoin, ktoré poškodzujú ekonomiku, nás vedú priamo do priepasti," citovala agentúra jedného z organizátorov demonštrácií Ricarda Navarra. Demonštranti niesli transparenty s heslami "Nie diktatúre" alebo "Preč s autoritárstvom".
Salvádor sa stal 7. septembra prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla Bitcoin ako svoje zákonné platidlo vedľa amerického dolára.
Vláda rozhodnutie obhajuje a tvrdí, že zníži náklady na posielanie a prijímanie peňazí, ktoré posielajú domov tri milióny Salvádorčanov pracujúcich v zahraničí. Medzinárodný menový fond (MMF), Svetová banka a Medziamerická rozvojová banka (IDB) pred týmto krokom varovali. Podľa ďalších kritikov je cena Bitcoinu nestabilná a jeho zavedenie v krajine sprevádzal rad technických problémov.
Štyridsaťročný Bukele, ktorý je prezidentom od roku 2019, sa teší veľkej popularite, pretože otriasol stranami, ktoré v posledných 30 rokoch dominovali salvádorskej politike. Podľa oponentov sa ale snaží oslabiť demokratické inštitúcie a uzurpuje si ďalšie právomoci. Začiatkom septembra najvyšší salvádorský súd rozhodol, že prezident môže slúžiť dve funkčné obdobia za sebou.