Výtržnosti futbalových chuligánov sa opakujú, ale všetky zainteresované strany majú už roky poruke len samé výhovorky. Zasa sa len čaká, kedy sa hladina upokojí a všetko bude pokračovať po starom?
Každý, kto mal tú smolu, aby sledoval zápas naživo či na obrazovke, ostal z diania na Štadióne Antona Malatinského zhrozený.
„Mal som obavy, keď sa to tam už zbiehalo. Naša fyzioterapeutka tam zašívala nášho hráča a zrazu na ňu kričali, nech uteká. Toto sú veci, ktoré neočakávate, že sa môžu stať na Slovensku v 21. storočí. Potom sme už sťahovali hráčov a utekali sme do kabíny,“ opísal kľúčové momenty tréner domácich Michal Gašparík.
Rovnako traumatizujúci zážitok mal aj čiarový rozhodca Peter Bednár, ktorého syn sedel v sektore, kam začali dopadať svetlice zo sektora hostí.
Polícia reaguje
Kluby sa vyhovárajú na seba navzájom, bezpečnostný expert Slovenského futbalového zväzu nedvíha celý deň telefón a polícia hádže všetku vinu na klub.
Aj polícia sa tvári, že nemohla udalostiam zabrániť. „Na zabezpečenie verejného poriadku v priestoroch štadióna je usporiadateľ povinný vyčleniť dostatok osôb a zjednať nápravu fanúšikov vlastnými silami a prostriedkami.
V prípade, že dochádza k závažnému narušeniu verejného poriadku, hrozí ujma na živote a zdraví návštevníkov podujatia, požiada usporiadateľ políciu o vykonanie služobného zákroku,“ uviedla v pondelok polícia v stanovisku k zákroku.
Podľa nej jednotky zasiahli až po tom, ako sama polícia upozornila organizátora na nezvládanie situácie. „Policajti zasahovali najmä v sektore hostí a na samotnom štadióne. Za pomoci donucovacích prostriedkov policajti vytlačili dav zo štadióna a v policajnom kordóne boli fanúšikovia Slovana vyvedení až na železničnú stanicu.“
Pri zákroku pod jednotným velením došlo k zraneniu 6 osôb. Traja boli jednorazovo ošetrení a ďalší traja boli so zranením hlavy prevezení do trnavskej nemocnice.
Alibistické kluby
Je zrejmé, že incident vyeskaloval vo chvíli nezvládnutia trnavského sektora. Napriek tomu malo vedenie Slovana odsúdiť nielen súperových, ale aj vlastných chuligánov tak, ako to urobilo vedenie Spartaka.
„Odsudzujeme správanie sa desiatok fanúšikov z oboch táborov, ba dokonca aj fanúšikov zo zahraničných klubov, ktorí boli v týchto šarvátkach, najaktívnejší. Nechceme ukazovať na to, kto začal, ale trváme na vypátraní a ráznom potrestaní všetkých vinníkov,“ znie vyhlásenie vedenia Spartaka.
„Slovan stojí za svojimi fanúšikmi. Z nášho pohľadu išlo o jednoznačné zlyhanie usporiadateľskej služby, ktorá fanúšikom z domáceho sektora umožnila prejsť nad náš sektor a potom mohli vstúpiť priamo na ihrisko. Rovnako odsudzujeme následný zásah proti našim priaznivcom.“ uviedol riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.
Kilá a kilá pyrotechniky
Ako je možné, že si oba tábory prepašovali do svojich sektorov neuveriteľné množstvo zakázanej pyrotechniky?
Umiestnenie fanúšikov
Sektor nad slovanistami mal ostať prázdny – ale dostali sa doň Trnavčania a zhora útočili. Prečo neumiestnili organizátori slovanistov do vyvýšeného a izolovaného sektora, aby sa k nim nedalo dostať z hracej plochy?
Laxný usporiadateľ
Drvivá väčšina usporiadateľov stála pod sektorom hostí, zatiaľ čo za chrbtami im domáci fanúšikovia prechádzali bariérami a následne zaútočili na slovanistov.
Čakanie na zásah polície
Polícia bola privolaná až vtedy, keď bolo po všetkom.
Kto s kým vyčíňal?
Banda Spartaka
- Spartak Trnava
- Baník Ostrava
- GKS Katowice
Banda Slovana
- Slovan Bratislava
- Ruch Chorzow
- Wisla Krakov
- Austria Viedeň