Podľa predkladateľov má uľahčiť situáciu ženám stojacim pred dilemou, či podstúpiť potrat. Podľa kritikov však, naopak, ženám situáciu výrazne komplikuje. Do bitky slov sa pustili aj zdravotníci. Tí adresovali poslancom list s prosbou, aby tento zákon neprijímali.
Zákon z dielne poslankyne Anny Záborskej a jej kolegov sa má dostať v druhom čítaní na hlasovanie už počas októbrovej schôdze, ktorá sa začína v utorok. V prvom čítaní prešiel hlasmi 75 poslancov, pričom zaň hlasovala väčšina poslancov OĽaNO a Sme rodina, ale aj fašisti a časť Smeru. Na októbrovú schôdzu sa viacero poslancov k nemu chystá predkladať pozmeňujúce návrhy.
Zásadným príspevkom do debaty o zákone je práve otvorený list poslancom, pod ktorý sa už podpísalo vyše 220 zdravotníkov, vrátane najväčších autorít v odbore, vrátane prezidenta Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martina Redechu či prednostu gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Univerzitnej nemocnice v Ružinove Jozefa Záhumenského. Odborníci a ľudia „od fachu“ vyzývajú poslancov, aby návrh neprijali.
Nesúhlasia okrem iného s predĺžením povinnej čakacej lehoty pred vykonaním interrupcie zo súčasných 48 na 96, prípadne 72 hodín. Najmä protestujú proti tomu, aby sa táto lehota vzťahovala aj na interrupcie zo zdravotných indikácií s výnimkou situácií, keď je bezprostredne ohrozené zdravie alebo život ženy.
„Zakazovať nám konať včas a čakať na ‚bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy‘ je v absolútnom rozpore s naším poslaním, ktorého súčasťou je ochrana zdravia a maximálna snaha predchádzať zhoršeniu zdravotného stavu,“ uvádzajú signatári. „Súčasné znenie návrhu zákona situáciu žien zhoršuje a nám zväzuje ruky v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v súlade s najlepšou možnou praxou,“ dodali.