Záborská: Nedémonizujme
Predkladatelia zákona však ich argumenty odmietajú. „Náš návrh zákona neobsahuje žiadne zákazy, ale vytvára podmienky pre budúcu matku, ktorá chce svoje dieťa porodiť a starať sa oň. Verím, že návrh sa prestane démonizovať a poslanci si ho pozorne preštudujú a podporia ho,“ uviedla pre Nový Čas Záborská. Pýtali sme preto aspoň poslancov, ktorí pôvodný Záborskej návrh v prvom čítaní podporili, či tak mienia urobiť aj teraz.
„Som za to, aby sa v návrhu zákona oddelili reštrikcie a zákazy od skutočnej pomoci pre tehotné ženy a matky,“ povedala poslankyňa OĽaNO Romana Tabak. Poslanec Smeru Juraj Blanár sa ešte definitívne nerozhodol, no v zásade je dlhodobo skôr fanúšikom ochrany nenarodených detí. „Neviem, aké pozmeňujúce návrhy budú predložené,“ povedal Blanár.
Osvetu z opačného konca, na strane odborníkov, sa snažila v parlamente robiť poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková. Plánuje podať pozmeňujúci návrh, ktorým chce, okrem iného, zaviesť interrupčnú tabletku.
Zákon meniť netreba, pre všetkých sme vzor
Martin Redecha, prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti
Slovenská gynekologicko-pôrodnícká spoločnosť je toho názoru, že súčasný interrupčný zákon, ktorý platí na Slovensku, je jedným z najmodernejších na svete a my nevidíme dôvod na jeho zmenu. V tomto smere nás EÚ a Svetová zdravotnícka organizácia pôrodníkov a gynekológov dáva za vzor.
Ak by do neho už chceli zasahovať, tak len v tom bode, keď by sa upravila vyhláška, aby bola povolená interupčná tabletka. Všetko ostatné vnímame ako zásah do slobodného rozhodnutia sa ženy. Tehotenstvo vieme odhaliť v 5. alebo 6 týždni, takže do 12. týždňa má žena dostatok času sa rozhodnúť. Problém by bol vtedy, ak by žena bola pred koncom 12. týždňa a ešte by musela čakať 3 dni, ale to sa stáva raritne.