Podľa agentúry AFP o tom v utorok informovalo americké ministerstvo zahraničných vecí. Šéf diplomacie Antony Blinken potvrdil Khalilzadov odchod s tým, že funkciu prevezme jeho zástupca Thomas West.
Khalilzad sa počas leta snažil vyvíjať tlak na fundamentalistické hnutie Taliban a dosiahnuť zastavenie jeho ofenzívy, v ktorej rámci sa postupne zmocňovalo metropol afganských provincií a v polovici augusta ovládlo celú krajinu.
Dôvody, prečo Khalilzad podal demisiu, ministerstvo zahraničných vecí USA nezverejnilo.
Podľa americkej tlače bola žiadosť 70-ročného Khalilzada datovaná 18. októbrom.
Khalilzad v nej okrem iného priznal, že "politická dohody medzi afganskou vládou a Talibanom, na ktorej koncipovaní sa on osobne zúčastnil a ktorá vznikla za predchádzajúcej americkej administratívy, sa nerealizuje tak, ako sa to plánovalo".
Khalilzad je pôvodom Paštun a je naturalizovaným americkým občanom pôvodom z Afganistanu.
V administratíve prezidenta USA Georgea W. Busha bol najskôr osobitným vyslancom pre Afganistan a potom veľvyslancom USA v Kábule. V septembri 2018 ho vtedajší americký prezident Donald Trump vymenoval za osobitného vyslanca pre Afganistan. Stal sa strojcom mierových dohôd Trumpovej administratívy s Talibanom podpísaných v katarskej Dauhe vo februári roku 2020.
West v rokoch 2012-15 pôsobil v Rade národnej bezpečnosti Bieleho domu, pričom sa zaoberal Afganistanom a Pakistanom. Viceprezidentom USA bol vtedy súčasný prezident USA Joe Biden. V tom istom období West zastával i post osobitného poradcu viceprezidenta USA pre južnú Áziu.