Podľa odborníka na bratislavskú architektúru 18. a 19. storočia Patrika Baxu sa v časovej schránke môžu nachádzať mince, dokumenty či dokonca relikvie svätých!
Socha sv. archanjela Michala bola dlhé desaťročia dominantou Michalskej veže v centre Starého Mesta. Približne pred mesiacom ju prvýkrát po 176 rokoch zniesli a postupne by mala, podobne ako celá Michalská veža, prejsť reštaurovaním. Súčasťou sochy je aj časová schránka, ktorá tam bola vložená v roku 1845, keď prebehla posledná reštaurácia. Podľa Baxu bolo umiestňovanie takýchto objektov priamo do umeleckých diel v minulosti bežnou praxou. „Išlo o pozoruhodné svedectvá o danej dobe a uskutočnených stavebných, umeleckých či remeselných aktivitách, adresované ďalším generáciám. V určitých prípadoch práve dokumenty z časových schránok bádateľom poskytujú jedinečné informácie, ktoré nie je možné získať zo žiadneho iného zdroja,“ vysvetľuje odborník na architektúru.
Svedectvo doby
Baxa vysvetľuje, že postup otvárania časovej schránky závisí najmä od materiálu, z ktorého je zhotovená. „V tomto prípade ide o schránku z medeného plechu, ktorý bol spájaný jednak ohýbaním za studena, jednak letovaním za tepla. Aby nedošlo k poškodeniu dokumentov a predmetov, čo sú v skrinke ukryté, otvorenie sa bude realizovať mechanickým spôsobom bez použitia tepelného zdroja,“ opisuje postup Baxa.
V našom kultúrnom okruhu sa podľa neho do časových schránok zvykli vkladať najmä rôzne písomné doklady, ktoré zvyčajne poskytujú základné údaje o zhotovení, úprave či obnove predmetného umeleckého diela a súčasne uvádzajú mená súdobých predstaviteľov vládnej moci, teda panovníka, palatína či cirkevných hodnostárov. O konkrétnom obsahu časovej skrinky vo vnútri sochy archanjela Michala sa podľa neho zmieňuje viacero súdobých archívnych prameňov. „Najpodrobnejšie informácie nám poskytujú zápisnice prešporského mestského archivára Jakuba Gürtha, ktorý podrobne a presne opísal všetky dokumenty a predmety, čo boli v soche nájdené pri jej obnove v roku 1845,“ hovorí Baxa.
Socha Archanjela Michala:
- Michalská veža bola postavená v 15. storočí ako súčasť mestského opevnenia.
- V polovici 18. storočia bola spoločne s ďalším podlažím osadená aj medená socha sv. archanjela Michala.
- Biblický motív víťazného boja archanjela proti drakovi (symbol diabla), pochádza z dielne majstra Petra Ellera.
- V správe mesta Bratislavy je socha od roku 1962.
- Celkovo bola sňatá a rekonštruovaná dvakrát, v roku 1812 a 1845.
- Soche momentálne chýba predlaktie pravej ruky, pravé krídlo, meč i ľavé ucho.
Čo je ukryté v časovej schránke?
- 1 osobitná schránka s relikviami deviatich svätých, zaliatych v posvätenom vosku
- 9 pergamenových a papierových dokumentov
- 2 medené platničky
- 10 tzv. bankocetlí (prvých papierových bankoviek)
- 6 výmenných lístkov
- 5 minci