Jedným z takých nálezov je aj 900-ročný meč z čias križiackych výprav, ktorý objavil potápač pri severnom pobreží Izraela.
Orliemu zraku amatérskeho potápača neunikol. Napriek tomu, že masívna zbraň bola celá pokrytá morskými organizmami, rukoväť a čepeľ meča sú ešte stále dostatočne rozlíšiteľné. Šlomi Kacin práve trávil víkend pri pobreží prístavného mesta Haifa, keď si približne 200 metrov od pevniny v hĺbke štyri metre všimol artefakt. Zrejme ho odkryli presuny piesku pri prúdení vody. Zo strachu, že by nánosy cenný objav znovu pochovali, vzal ho a kontaktoval izraelský pamiatkový úrad (IAA). „Ten meč, ktorý sa zachoval vo výbornom stave, je krásny, vzácny nález a očividne patril nejakému križiackemu rytierovi,“ prezradil Nir Distelfeld z IAA.
Križiacke výpravy boli sériou stredovekých náboženských vojen, vedených proti nepriateľom kresťanstva. „Je vzrušujúce stretnúť sa s takým osobným predmetom, ktorý vás prenesie o 900 rokov späť do inej éry, s rytiermi, brneniami a mečmi,“ neskrýval svoje nadšenie. Nález z pobrežia pod pohorím Karmel pochádza práve z miesta, ktoré slúžilo ako prirodzený prístav, ktorý chránil lode pred búrkou. „Miestne podmienky sem lákali obchodné lode po stáročia. Je tu veľa archeologických nálezov a nedávno nájdený meč je jedným z nich,“ uviedol Jacob Šarvit, vedúci oddelenia morskej archeológie v IAA. Križiacky meč bude po očistení a prehliadke v laboratóriu vystavený verejnosti.
Križiacke výpravy
Išlo o vojenské výpravy z obdobia stredoveku v rokoch 1095 – 1291. Vyhlasoval ich pápež proti moslimom, pohanom a kacírom. Ich vykonávateľmi boli dobrovoľníci, ktorí za svoju účasť na výprave mali sľúbené odpustenie hriechov. Názov križiacki rytieri vychádza zo znamenia kríža vyšitého na ich oblečení, ktorým boli pred výpravou označení. Prvú križiacku výpravu začal pápež Urban II. v roku 1095 vo francúzskom meste Clermont-Ferrand. Jej cieľom bolo dobyť Svätú zem (Izrael) spod moci moslimov, čo sa im aj na dvesto rokov podarilo.