Podľa zistení Investigatívneho tímu Jána Kuciaka mal v rámci pandemickej prvej pomoci poslať štát 24 miliónov podozrivým firmám v zahraničí bez sídla či zamestnancov. Kto zlyhal pri vyplatení miliónových súm?!
Slovenskí podnikatelia sa často sťažovali na šikanu zo strany úradníkov, keď si žiadali peniaze v rámci pandemickej prvej pomoci. Preto zostáva rozum stáť pri zistení, že zahraničné firmy, ktoré nezakladajú účtovné závierky, nie je zrejmé, či a koľko majú zamestnancov a viaceré majú podlžnosti na daniach, sa dostali k miliónom.
Na megaškandál upozornilo Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK). Firmy, o ktoré má ísť, majú majiteľov spravidla z Balkánu či Grécka, ktorých si preklepli aj zahraniční novinári a zistili, že nejde o žiadne veľké biznisové ryby.
„Napriek tomu dostali od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) sumy porovnateľné s dlhé roky etablovanými spoločnosťami s veľkým počtom zamestnancov,“ píše v zisteniach ICJK s tým, že z verejných peňazí mohli vytiahnuť až 24 miliónov eur. Na porovnanie, najväčší zamestnávateľ na Slovensku, automobilka Volkswagen, dostala z rovnakej schémy 25 miliónov, KIA 6,5 milióna a Jaguar 5,5 milióna.
Fiktívne sídla
Jednou z firiem, ktorá sa mala pokútne dostať k peniazom, má byť firma SANTORY. Tá by mala sídliť na Košickej ulici v Bratislave, tu však nemajú ani schránku. „V oficiálnom sídle firmy SANTORY, uvedenom v obchodnom registri, sa tak nedozvieme, na základe čoho žiadala o štátnu pandemickú finančnú podporu, ako preukázala nárok na pomoc, koľko má zamestnancov a koľko pracovných miest sa podarilo vďaka pomoci udržať. Kladieme si navyše otázku, či firmu môžeme označiť za schránkovú, keďže už nemá ani poštovú schránku,“ píše centrum.
Napriek všetkému firma SANTORY dostala od štátu minimálne 700-tisíc. Niektoré firmy dostali obrovský balík peňazí, hoci vznikli len pred rokom. „Napríklad Velea ZETA a Velea DELTA, ktoré na dotáciách z prvej pomoci získali spolu vyše milióna eur, boli založené koncom februára 2020. Teda po vypuknutí pandémie a asi mesiac pred schválením programu pomoci vládou. Vlastní ich Grék Ioannis Karpontinis,“ píše ICJK.