„Zároveň boli proaktívni aj policajti, ktorí aktívne sledujú a robia skríning mediálnych vyhrážok,“ oceňuje Krčméry prácu štátnych orgánov. Aj vďaka spolupráci Krčméryho s políciou sú muži zákona už niektorým páchateľom na stope. „Podal som trestné oznámenie, kde som videl, že sa im podarilo niektorých páchateľov identifikovať. Takže mám teraz taký väčší pocit bezpečia,“ uzatvára odborník.
Už nie ROR, ale ORO
Čo Krčméry v súčasnosti považuje za najdôležitejšie opatrenia v boji proti koronavírusu? Jednoznačne je to očkovanie. „Heslo ROR (rúška - odstupy - dezinfekcia rúk) by som vymenil za ORO - očkovanie, rúška, odstupy. Očkovanie je zodpovedné za 80 % úspechu. Ďalších 20 % je ponechať si tie stratégie, ako rúška vnútri alebo na hromadných podujatiach,“ uvádza Krčméry.
Samotné očkovanie je síce podľa neho vynikajúca a kľúčová vec, ale popri ňom musíme stále dodržiavať aj iné opatrenia. „Máte krajiny, ktoré sú preočkované a predsa mali obdobie s vysokými nárastmi. Pretože mali pocit falošného bezpečia, zahodili rúška a ani nedodržiavali opatrenia,“ vysvetľuje.
A ako to vidí na najbližšie týždne? „Prvá možnosť je, že pôjdeme dole, a druhá, že ideme na Mount Everest ako minulý rok. To je v rukách občanov - čo si vyberú, to budú mať. Keď to nemocnice nebudú zvládať, tak bude musieť zasiahnuť štát veľmi nepopulárnymi opatreniami,“ tvrdí Krčméry.
Zároveň si myslí, že obaja ministri zdravotníctva Lengvarský aj Krajčí majú zásluhy na boji s pandémiou. „Oboch si vážim, lebo obaja prišli do situácie terra inkognita a každý odviedol veľký kus roboty.“ Tvrdšie opatrenia totiž musí chcieť celá vláda. „Zdá sa, že nie je dosť sily, aby sa to presadilo. Sme v demokratickej spoločnosti, keď si ľudia chcú vybrať smrť, tak minister im v tom nezabráni,“ uzatvára Krčméry.