Okresné súdy
Okresným súdom plánuje zväčšiť obvod. V rámci Slovenska tak navrhuje 30 obvodov okresných súdov. Okrem 30 sídel budú mať okresné súdy aj 14 regionálnych pracovísk. Úplne sa majú zrušiť iba okresné súdy v Skalici, Kežmarku, Bánovciach nad Bebravou a Partizánskom. „Ak sa podá odvolanie v rámci nového západoslovenského obvodu, tak je možné, že k prípadu bude pridelený senát z Bratislavy, alebo z Nitry, alebo z Trnavy. Je otázne, či na ten súd vôbec pôjdem (...), pretože pri odvolaniach nedochádza tak často k pojednávaniam.“
Krajské súdy
Krajské súdy by po novom mali sídliť v Trnave, Žiline a v Prešove. Ďalších päť krajov bude vo forme regionálnych súdov. Dôvodom, prečo v Bratislave nebude sídliť krajský súd, je, že v ňom bude koncentrovaný Najvyšší súd, Najvyšší správny súd a po novom Veľký mestský súd. Krajské súdy čaká tiež zväčšenie obvodov. „Aj na krajských súdoch potrebujeme mať odborníkov, o to viac ich potrebujeme mať na stupni, ktorý rozhoduje o odvolaní,“ doplnila Kolíková.
Ako to vidia odborníci a sudcovia
Súdy budú ťažšie dostupné
František Mozner, prezident Združenia sudcov Slovenska
- Pokiaľ ide o ostatné verzie návrhov zákonov týkajúcich sa tzv. súdnej mapy, ku ktorým ZSS uplatnilo zásadné pripomienky, sme presvedčení, že z pohľadu zvýšenia efektivity a kvality výkonu súdnictva je namieste iba zrušenie malých okresných súdov. Nestotožňujeme sa však s kritériami, o ktoré sa rušenie súdov opiera, keďže sa dotkne aj fungujúcich okresných súdov, na ktorých je požadovaná špecializácia zabezpečená už dnes. V konečnom dôsledku to povedie k tomu, že niektoré okresné súdy sa stanú pre časť účastníkov ťažšie dostupnými a zároveň sa súdne konanie predraží.
Zmeny sú legitímne
Ján Ivančík, Otvorené súdy
- V TIS dlhodobo poukazujeme na potrebu vyššej miery špecializácie sudcov a tiež na potrebu pretŕhania rodinných a korupčných väzieb v súdnictve. Keďže niektoré súdy sú aj podľa našich analýz vyťažené omnoho menej, než je celoslovenský priemer, zámer spojiť viaceré súdy do väčších celkov je z nášho pohľadu legitímny. Tieto ciele sú komunikované aj v pripravovanej súdnej mape, avšak tá rýchlo podlieha početným zmenám.
Súdy sa ľuďom vzdialia
Boris Tóth, šéf Krajského súdu v Bratislave
- Nevidím v tom žiadny efekt. Ide v podstate o rušenie niektorých súdov. Paradoxne je to tak, že sa rušia veľké súdy, teda tie, ktoré sú tu už aj historicky dané a osvedčené. Tie sa rušia tým, že sa pridružujú k menším. Menšie súdy nevedia kapacitne prevziať ani personálne, ale ani materiálne ten objem spisov či ľudí, ktoré sú na zrušených súdoch. Ja v tom nevidím žiadne racio. Myslím si, že najväčší problém nie je v budovách, najväčší problém je v ľuďoch - chýbajú nám ľudia. Pokiaľ sa sťažujeme na rýchlosť konania, tá je priamo závislá od toho, že pokrivkáva personálna politika.