"Nariadil som nášmu ministrovi zahraničných vecí, aby čo najskôr vyhlásil týchto desať veľvyslancov za nežiaduce osoby," povedal Erdogan. Turecký prezident sa už vo štvrtok vyhrážal vyhostením veľvyslancov z Dánska, Fínska, Francúzska, Holandska, Kanady, Nemecka, Nórska, Nového Zélandu, Spojených štátov a Švédska.
Títo veľvyslanci vydali v pondelok spoločne vyhlásenie, v ktorom uviedli, že pretrvávajúce väznenie Kavalu "vrhá tieň na rešpektovanie demokracie a vlády zákona i na transparentnosť súdnictva" v Turecku, pričom vyzvali na rýchle a spravodlivé riešenie Kavalovho prípadu. Turecké ministerstvo zahraničných vecí si v utorok predvolalo všetkých veľvyslancov, ktorí sa pod vyhlásenie podpísali. Ľudskoprávne skupiny a vlády niektorých západných krajín považujú Kavalovo väznenie za symbol rastúcej netolerancie tureckého prezidenta Erdogana voči disentu.
V Paríži narodený filantrop a aktivista Kavala (64) je vo väzení od roku 2017 napriek tomu, že nebol odsúdený. Jeho prípad vyvolal napätie vo vzťahoch Ankary so Západom. Turecký aktivista čelí viacerým obvineniam z organizovania a financovania masových protivládnych protestov v roku 2013 a z neúspešného pokusu o vojenský prevrat v roku 2016. Kavala všetky obvinenia odmieta.