Sulík na ťahu?
Minister hospodártsva Richard Sulík sa tak snaží nájsť spôsob, ktorý by nárast cien dokázal utlmiť využitím peňazí z Environmentálneho fondu. Tento rok doň totiž natieklo až 400 miliónov eur, čo je o 200 miliónov viac, než sa predpokladalo. Tu však Sulík narazil na svojho ministerského kolegu. Igor Matovič tvrdí, že Sulík peniaze z envirofondu nevyrokoval. „Neprišiel a ani raz nepredložil žiaden návrh na to, aby sme do rozpočtu zakomponovali peniaze na kompenzáciu vyšších cien energií. Tak nie je žiaden priestor na to v rozpočte vytvorený,“ povedal pre Nový Čas Igor Matovič. Rokovania však zrejme stroskotali, čo priznal aj Sulík. „Bez ohľadu na to, pod aký rezort spadá tá či tá oblasť, mali by sme konať spoločne a vláda ako celok riešiť situáciu s negatívnym dosahom zvyšujúcich sa cien elektriny a plynu,“ uviedol Sulík.
Zatiaľ sa mu podarilo presadiť predĺženie dotácií fotovoltaických elektrární, ktoré znížia tarifu za prevádzku aj o 60 miliónov ročne. S návrhom na úpravu cien prišla aj opozícia, ktorá navrhovala zníženie DPH na energie počas roka 2022, no neúspešne. Energetický analytik Karel Hirman však ubezpečuje o tom, že nárast cien by domácnosti nemali významne pocítiť. „Prvý polrok platí priemerná cena elektriny na ďalší rok, pri plyne sa blížime do konca októbra, keď sa končí ročné obdobie, podľa ktorého sa určuje cena pre nasledujúci rok. V tejto kritickej situácii je evidentné, že Slovensko má dobrú reguláciu a zmeny cien medziročne nie sú také ostré a skokové,“ informoval.
Envirofond by pomohol priemyslu
Karel Hirman, energetický analytik
- Zvyšovanie cien energií je momentálne globálnym problémom. Česká republika predpokladá od budúceho roku zvýšenie cien elektriny o jednu tretinu a plynu o polovicu alebo dokonca až o dve tetiny. Slovensko má jednu z najvyšších taríf v Európe pre veľkoodberateľov v priemysle, čo spôsobili rozhodnutia vlád v rokoch 2008 až 2010. Čo sa týka využitia peňazí z envirofondu, tam to závisí od toho, akým spôsobom sa dá dopomôcť priemyselným podnikom, a teda veľkým odberateľom, ktorí nakupujú či už elektrinu alebo plyn na voľnom trhu. Envirofond sa napĺňa z povoleniek za platby za CO2. Vieme, že tento fond je naplnený výrazne viac, než sa predpokladalo aj kvôli tomu, že cena za CO2 prudko vzrástla. Minulý rok sa pohybovala okolo 20 eur až 25 eur, momentálne okolo 60 eur až 65 eur. Práve preto, že sa vo fonde nachádza viac finančných prostriedkov, ministerstvo hospodárstva navrhuje, aby sa suma nad plánovaný príjem vrátila istým spôsobom podnikom, ktoré tieto povolenky platia. To by im v tejto kritickej situácii istým spôsobom mohlo pomôcť.