Máte zaujímavý tip, záľubu alebo fotky, o ktoré sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ich na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001!
V múzeu vystavujú obrovské ruské koleso, desiatky automobilov a strojov či stanicu s pohyblivými vláčikmi. Celá zbierka Jiřího Mládka váži dvetisíc kíl. O popularite tejto stavebnice svedčí aj to, že ju stále používajú na vysokých školách pri vyučovaní statiky, dynamiky a kinematiky.
„Základ stavebnice tvoria farebné kovové pliešky rôznych rozmerov s dierami. Do nich zapadajú skrutky a matice, pomocou ktorých sa z Merkuru dá postaviť čokoľvek,“ uviedla Jana Potocká, kurátorka výstavy s tým, že stavebnica vznikla v roku 1920, keď továrnik Jaroslav Vancl († 89) založil firmu Inventor, ktorá vyrábala rovnomennú detskú stavebnicu. „Zaujímavé je, že rozmery súčiastok zostali dodnes zachované, stavebnica je kompatibilná, takže pri montovaní nie je problém doplniť Merkur z roku 1925 s dnešnými dielikmi,“ doplnila kurátorka v Novej Bani.
Najväčší model
Jiří o Merkure sníval už ako malý chlapec, keď ju prvýkrát videl u kamaráta ako prvák na základnej škole. Rodičia mu ju však vtedy nedali, a tak si sen splnil sám. Napokon prepadol zbieraniu rôznych stavebníc, o čom svedčí aj najväčší model zo stavebnice Merkur zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov. Ide o oceľové mesto podľa predstáv Julesa Verna a je to skutočne impozantné dielo...
História obľúbenej stavebnice
1920 - 1925: Jaroslav Vancl založil firmu Inventor. Spojovací systém fungoval na prepájaní jednoduchých háčikov.
1938 - 1945: Za protektorátu bola firma začlenená do programu vojenskej výroby, avšak v obmedzenom množstve mohla hračky vyrábať. Išlo hlavne o vláčiky pre Nemecko.
1945 - 1948: Rozmachu firmy bránili povojnové problémy. Kovový materiál bol na prídel.
1948 - 1989: Po februári 1948 firmu znárodnili.
1989: Po revolúcii sprivatizovali podnik bývalí zamestnanci. V roku 1993 však skončili a továreň kúpila firma Cross, ktorá Merkur vyrába dodnes.