Pre niekoho je mačacie správanie záhadou, iní ich práve pre ich nevyspytateľnú povahu milujú. Ak máte doma mačku, môžete s ňou skúsiť malý experiment. Odborníci skúmajúci správanie zvierat prišli so záverom, že mačky sa správajú inak ako ostatné zvieratá.
Mnohé zvieratá, domáce i tie divo žijúce, majú rady výzvy a odmeny. Ak majú možnosť získať jedlo alebo maškrtu od majiteľa za splnenie nejakého triku či vyriešenie problému, zvolia si ju na úkor voľne dostupného jedla, ktoré majú prichystané v miske. Správajú sa tak vtáky, hlodavce, vlky i primáty.
Mačky to vidia inak
Mačky sa však správali opačne. Ak mali možnosť, neriešili úlohu, za ktorú by získali maškrtu, dokonca aj keď hračku poznali a vedeli, že sa v nej skrýva odmena. Zvolili si radšej voľne dostupnú potravu z misky.
A čo vaša mačička?
Možno vás zaujíma, či vaša mačka bude reagovať podobne. Určite jej skúste ponúknuť obľúbenú dobrotu za vyriešenie nejakej malej úlohy. Kritici tohto experimentu však poznamenali, že hlavolamy pre mačky nereflektovali na ich prirodzené správanie a obľúbené hry, ktoré zahŕňajú hlavne útočenie a lovenie koristi.
Zaujímavé fakty o mačkách:
- Odhaduje sa, že na svete žije celkovo okolo 400 až 500 miliónov mačiek
- Mačky sú zrejme jediné cicavce, ktoré necítia chuť sladkého
- Preskočí šesťnásobok dĺžky svojho tela
- Až 70% svojho života prespia, teda 13 až 16 hodín denne
- Najstaršia mačka chovaná ako domáci miláčik sa našla, prekvapivo, nie v Egypte, ale na ostrove Cyprus
- V jednom aljašskom meste Talkeetna bola mačka menom Stubbs 20 rokov starostom
- Najbohatšoumačkou sveta sa stal kocúr Blackie, ktorému jeho majiteľ po smrti odkázal vyše 8 miliónov eur