Tieto, na pohľad pekné rastliny, patria k nebezpečným inváznym druhom ohrozujúcim nielen prírodu, ale aj alergikov. Ochranári vyzývajú k ich likvidácii. Vykántriť zlatobyľ sa však nedarí, keďže sa šíri najmä z neudržiavaných pozemkov nezodpovedných záhradkárov. Zlatobyľ sa rozbujnela na obrovskej ploche neďaleko rekreačnej lokality Anička. „Tie žlté polia vyzerajú celkom pekne. Nevedel som, že je to zlatobyľ,“ povedal Peter (43) na prechádzke s malou Julkou (2,5).
Pred touto rastlinou však varujú ochranári. „Zlatobyle sa postupne rozrastú na rozsiahle plochy,“ vysvetľuje Marta Mútňanová, riaditeľka sekcie ochrany prírody a krajiny Štátnej ochrany prírody SR. „Významne menia charakter biotopov a ohrozujú pôvodné druhy rastlín. Samotná zlatobyľ obsahuje silný peľový alergén, ktorý spôsobuje citlivým osobám zhoršenie alergií,“ varuje Mútňanová. Agresívnemu kvetu sa darí na neudržiavaných pozemkoch.
„Vyzývame vlastníkov pozemkov a samosprávy k zabezpečeniu pokosenia týchto plôch práve v období, kým zlatobyle nezačnú vytvárať semená a nedôjde k rozšíreniu na ďalšie plochy!“ pokračuje botanička. Inváziu sa snaží riešiť okresný úrad aj mesto, no žltá pliaga už vytvorila veľký prstenec okolo Košíc. Pri Aničke navyše narazili na problém. „Komunikujeme so všetkými známymi vlastníkmi jednotlivých parciel. Vzhľadom na počet 800 vlastníkov je však tento proces veľmi zdĺhavý a náročný,“ vysvetľuje Henrieta Halászová, vedúca odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Košice.
S pohromou bojuje aj Správa mestskej zelene v Košiciach. „Ak sa ohniská zlatobyle vyskytnú na územiach v našej správe, tak sa ich okamžite snažíme likvidovať,“ vysvetľuje riaditeľka Správy mestskej zelene v Košiciach Marta Popríková.
Čo je zlatobyľ
- Súkvetie tvoria drobné žlté kvety, okrajové jazykovité samčie kvety sú trocha dlhšie ako vnútorné samičie kvety
- Kvitne v auguste až októbri, plodom sú nažky s jemným páperím na okraji
- Rozmnožuje sa na veľké vzdialenosti ľahkými semenami s páperím, dokážu dozrieť aj na odtrhnutej rastline
- Odstraňuje sa kosením, mulčovaním, vykopávaním a vytrhávaním alebo chemicky