Nevieme, či si mohol na to zarobiť
Zuzana Petková, Nadácia zastavme korupciu
- Nie je to transparentné, ale to nie sú ani naše formuláre. On priznal časť vlastníctva k nehnuteľnosti, ktorú vlastní, tá jeho firma, ale my sa snažíme zmeniť tieto majetkové priznania, aby politici museli uvádzať aj nehnuteľnosti, ktoré užívajú, a ich hodnotu. To znamená, aby tie formuláre mali nejakú výpovednú hodnotu. On teda formálne zákon neporušil, ale verejnosť z toho veľa nemá, čiže nevieme, či si on mohol zo svojich príjmov na to zarobiť, a to by mal byť účel týchto majetkových priznaní, táto verejná kontrola.
Zverejniť sumu nemôže byť problém
Radoslav Štefančík, politológ
- Politici by mali byť transparentní, volič by mal o nich vedieť, či sú bohatí, alebo chudobní a akým spôsobom nadobudli majetok, takže nie je to ich súkromná vec. Pokiaľ politik kritizuje svojich politických oponentov, ako si niečo nakradli, mal by aj on zverejniť, čo vlastní, aby mal volič jasno, čo vlastní. Podľa mňa by mala byť zverejnená aj suma a to v tom kontexte, aby si volič vedel predstaviť, či to ten politik mohol získať zo svojich vlastných financií, alebo nie. Aj Vladimír Mečiar si kúpil vilu a hneď sa vedelo, že si na to nemohol zarobiť z peňazí, ktoré zarobil vo verejnom živote. Každý úspešný človek si, samozrejme, môže robiť so svojimi peniazmi, čo chce, ale ľudia musia vedieť, že k tým financiám neprišiel nečestne. Richard Sulík bol úspešný podnikateľ, takže pre neho by nemal byť problém zverejniť podrobnosti kúpy.
Nemal by mať problém to komunikovať
Ľuboš Kostelanský, analytik Transparency International Slovensko
- Medzičasom už boli zverejnené aj majetkové priznania za rok 2020 a ani v tom Richard Sulík neuvádza takúto nehnuteľnosť. Vysvetlením môže byť to, že sa jej vlastníkom stal až v tomto roku. Spôsob, ako zatajiť ranč v Austrálii, samozrejme existuje. Jeden z nich predviedol napríklad český premiér Andrej Babiš, ktorý si ešte ako podnikateľ kúpil zámok vo Francúzsku cez reťazec offshorových firiem. U jedného z lídrov slovenskej vládnej koalície však očakávame inú prax. Koalícia má v pláne zaviesť podrobnejšie majetkové priznania pre politikov, z ktorých by boli jasné aj ceny kupovaných nehnuteľností. Šéf SaS by preto nemal mať problém komunikovať túto vec aj dopredu.