Prvá pomoc totiž nie je pre lekárov, ale pre bežných ľudí. Prvú pomoc sa môže naučiť naozaj každý, a aj keď neovláda presne naučené postupy, môže zachrániť život. Najdôležitejšie je nezľaknúť sa a neodignorovať človeka v núdzi.
Ako totiž uvádza Slovenský Červený kríž, až 90 percent životov zachránia v núdzovej situácii bežní ľudia. Spoločnosť Coca Cola spolu so Slovenským Červeným krížom a organizáciou Úsmev ako dar viedli od júna do októbra kurzy prvej pomoci úplne zadarmo pre 500 sociálnych pracovníkov.
Tvárou tohto projektu bola práve speváčka Mária Čírová. „Myslím si, že podobné kurzy by mal za svoj život absolvovať každý dospelý človek, nielen odborní pracovníci. Informácii, ktoré boli pre mňa prekvapujúce, bolo dosť veľa. Naša inštruktorka nám rozprávala svoje skúsenosti zo záchranárskej praxe. Zaujímavé bolo napríklad odporúčanie, že pri masáži srdca je dobré si spievať pesničku Jingle Bells alebo Stayin Alive a masáž robiť v tempe pesničky. Vtedy je vraj masáž v ideálnom rytme," prezradila Čírová, prečo si pri masáži srdca na figuríne odteraz bude pospevovať.
Ako uvádza prezident Slovenského Červeného kríža, lekár Viliam Dobiáš, základné princípy prvej pomoci sa dokáže naučiť každý. Medzi najväčšie mýty z prvej pomoci, s ktorými sa inštruktori stretli, patrí napríklad vkladanie predmetov medzi zuby človeku s epileptickým záchvatom, čo považujú za zbytočné a dokonca nebezpečné.
Ďalším obľúbeným mýtom je vyťahovanie jazyka človeku v bezvedomí, pričom dýchacie cesty sa účinnejšie a jednoduchšie uvoľňujú záklonom hlavy. Inštruktori povedali aj o najviac používanej pomoci pri krvácaní z nosa. Mnohí by, podľa nich, využili studené obklady, existuje však efektívnejšia vec. „Tlak na nosové krídla stlačí krvácajúce vlásočnice v pleteni vo vchode do nosa, ktorá najčastejšie krváca a umožní vznik krvných zrazenín," uviedol Viliam Dobiáš.