Na utorkovom rokovaní Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport to uviedol prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran.
"V čase, keď bolo potrebné vydať pokyn organizátora na zásah polície, nebol bezpečnostný manažér v spojení s veliteľom policajného zásahu. Nebol osobne na mieste a v čase, keď sa situácia vyhrotila, sa mu nedalo okamžite dovolať,“ uviedol Hamran. Pripomenul, že zásah polície sa môže začať až na požiadanie organizátora v prípade, že jeho sily nie sú postačujúce na zvládnutie bezpečnostnej situácie.
Šéf polície pred poslancami informoval, že v rámci vyšetrovania polícia uložila pokuty, vo viacerých prípadoch bolo začaté trestné stíhanie. "Máme k dispozícii niekoľko stoviek gigabajtov záznamov. Budeme sa snažiť stotožniť každého, kto bol neoprávnene na hracej ploche. Môžem povedať, že sa takmer naisto naplnila skutková podstata trestného činu výtržníctva,“ dodal. Podľa jeho slov bola suma za zásah polície vyčíslená na 42.000 eur.
Na rýchlejšie stotožnenie výtržníkov bola vytvorená pracovná skupina. Hamran avizoval, že sa pripravujú opatrenia, ktoré majú byť tvrdšou prevenciou voči vzniku podobných incidentov. Uistil, že za tým razantne pôjde. "Kto ma pozná, vie, že som orientovaný na výsledky, nemám rád balast a prešľapovanie na mieste," zdôraznil. Upozornil, že na vznik podobných incidentov má vplyv technický stav štadiónov, rovnako je potrebné reálne sfunkčniť informačný systém, identifikujúci osoby, ktoré vytvárajú na športových podujatiach problémy.