Ocenení boli nielen za inovácie a udržateľný rozvoj, ale i za to, že sú nositeľmi silných morálnych hodnôt a v čase pandémie nového koronavírusu výrazne prispeli k ochrane zdravia a životov ľudí.
"Hlavným kritériom pre udelenie ocenenia bolo, aby organizácia, inštitúcia či jednotlivec prispievali cez svoje projekty k napĺňaniu vízie a stratégie rozvoja Slovenska do roku 2030 – ide o 17 cieľov, ktoré majú podľa svetových lídrov silu skončiť s chudobou, bojovať proti nerovnostiam a zastaviť klimatickú zmenu," skonštatoval výkonný riaditeľ Nadácie Pontis Michal Kišša. Ocenením chcel však tento rok upriamiť zároveň pozornosť na výnimočných ľudí, ktorí v neľahkej dobe preukázali odvahu, prevzali na seba zodpovednosť a snažili sa posunúť Slovensko o krok vpred.
Kancelária prezidenta SR bola ocenená v kategórii verejný sektor za popularizáciu témy a inšpiratívny príklad ochrany klímy z pozície verejnej inštitúcie. Iniciatíva Dáta bez pátosu si odniesla ocenenie v kategórii mimovládna nezisková organizácia, konkrétne za prínos k racionalizácii diskusie o pandémii ochorenia COVID-19 a pripomienku toho, že potrebujeme stavať na faktoch a nie na emóciách. Šéfka ŠÚKL Baťová sa stala laureátkou v kategórii líder/ka, ocenená bola za pevný postoj, nezlomnosť a zachovanie dôrazu na odbornosť napriek politickým tlakom.
V kategórii mediálna kampaň si cenu odnieslo Ministerstvo zdravotníctva SR. V kategórii líder/ka do 30 rokov si ocenenie odniesla koordinátorka platformy pre obehové hospodárstvo Circular Slovakia Denisa Rášová za systematické budovanie povedomia o cirkulárnej ekonomike a prepájanie kľúčových aktérov v téme. V kategórii firma dostala cenu spoločnosť MultiplexDX za vyvinutie PCR testov, ich následné darovanie štátu aj rozvojovým krajinám a budovanie povedomia o slovenskej vede aj v zahraničí.