Uviedol to pre TASR na margo medializovaných videí, ktoré by mali zachytávať stretnutia predsedu Smeru-SD Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, obhajcu obvineného bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara Mareka Paru, podnikateľa Miroslava Bödöra a syna Tibora Gašpara na poľovníckej chate.
"Ide o pokus o ovplyvňovanie výsledkov trestného konania cez vytvorenie verejného tlaku na orgány činné v trestnom konaní a na súdy, aby rozhodli v medziach želaného výsledku. V trestnom konaní však nesmie byť výsledok daný dopredu, musí striktne vychádzať zo zisteného skutkového stavu a z vykonaných dôkazov, či sa nám to osobne páči alebo nie," poukázal Burda.
Pripomenul, že odposluch z jedného trestného konania sa môže použiť v inej trestnej veci za splnenia zákonných podmienok uvedených v Trestnom poriadku. Deje sa tak v prípade, ak ide o trestné konanie pre úmyselný trestný čin, na ktorý zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby prevyšujúcou tri roky, korupciu, trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa, trestný čin legalizácie výnosu z trestnej činnosti alebo pre iný úmyselný trestný čin, o ktorom na konanie zaväzuje medzinárodná zmluva.
"Ak pominie pôvodný dôvod na vyhotovovanie týchto záznamov, treba s vyhotovovaním predmetných záznamov skončiť a pokiaľ sa v rámci ich vyhotovovania nájde iný dôvod na ich vyhotovovanie, teda podozrenie z inej trestnej činnosti, treba na pokračovanie odposluchov nový súhlas," vysvetlil Burda.
Prokuratúra v pondelok (25. 10.) informovala, že dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v rámci akcie Očistec o obrazovo-zvukové záznamy. Tie majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz.
Následne boli medializované videá, ktoré by mali zachytávať stretnutia Fica, Kaliňáka, Paru, podnikateľa Miroslava Bödöra a syna Tibora Gašpara na poľovníckej chate. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka dal preto v utorok (26. 10.) preveriť únik medializovaných videí. Má podozrenie, že došlo k naplneniu skutkových podstát trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) z tímu Očistec podal v súvislosti s únikom videí zo stretnutí na poľovníckej chate trestné oznámenie na Úrade inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.