Ako situáciu vidia odborní lekári
Špecialistov nemá kto nahradiť
Roman Jančovič, reumatológ, Bratislava
- U nás čaká pacient na vyšetrenie aj pol roka. A to sme pracovali aj počas pandémie. Veľa pacientov si však návštevy u nás kvôli strachu z ochorenia COVID-19 odložilo. Keď má pacient vysoký prah bolesti, radšej to vydrží a počká, kým pandémia prehrmí. Keď máme zložitý prípad, vieme, samozrejme, niektorých pacientov popresúvať. Ale je to veľmi prácne. Bohužiaľ, lekári starnú a nemá ich kto nahradiť. Dlhé obdobie nikto nemyslel na to, aby vychoval mladých lekárov a udržal ich tu.
Dlhé čakačky na výmenu kĺbu
Martin Štegena, ortopéd, Košice
- Situácia nie je dobrá z viacerých dôvodov. Pacientov je mnoho, preto sa aj pred ambulanciou tvoria rady a čaká sa na vyšetrenie. Nájdu sa aj takí, ktorí nemajú žiadanku od všeobecného lekára a hlavne prídu vtedy, keď to vyhovuje len im. Vždy však vyšetrujem podľa poradia, pričom kapacity lekára nie sú neobmedzené. Do toho vstupuje COVID-19, ktorý narúša operačný program a ovplyvňuje to aj komfort pacientov v čakárni. Čo sa týka akútnych stavov, tie sa riešia neodkladne. Horšie je to s niektorými zákrokmi a operáciami, na ktoré sa naozaj čaká dlhší čas. Napríklad pri výmene kĺbu je to aj pol roka! Vo všeobecnosti platí, že vždy to závisí od prípadu a možností zdravotnej poisťovne.
Chorý má prísť, kedy chce
Ondrej Kollár, internista, Veľký Krtíš
- Som toho názoru, že chorý človek má prísť k lekárovi, kedy on chce, a nie, keď chce lekár. Súrne prípady beriem čo najskôr. Je iné, keď ide niekto na kontrolu, vtedy sa dohodneme podľa diagnózy. Môže sa stať, že niekto čaká pár dní, ale určite to závisí od prípadu a ochorenia.