Informovala o tom agentúra AP. Vo viac než 40 percentách prípadov išlo o fyzické bitky, kým ďalších 40 percent tvorili hrozby násilím. V prípade zvyšku incidentov išlo o väznenie novinárov na jeden deň, spresnil zväz. Za uplynulé dva mesiace prišiel v Afganistane o život jeden novinár.
Väčšinu týchto prípadov zaznamenali v septembri a októbri v afganských provinciách mimo metropoly Kábul, 30 prípadov násilia sa však odohralo aj v hlavnom meste, upozornil ANJU. Kým väčšinu prípadov násilia a hrozieb mal na svedomí Taliban, troch z 30 incidentov sa dopustili neznáme osoby.
Správa mediálnej organizácie prichádza v čase, keď sa Taliban usiluje otvoriť diplomatické kanály s medzinárodným spoločenstvom, ktoré z veľkej časti nie je ochotné uznať vládu tohto hnutia, konštatuje AP.
Námestník afganského ministra pre kultúru a informácie a zároveň hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid povedal, že o prípadoch násilia voči novinárom vedia a vyšetrujú ich v záujme potrestania páchateľov. Podľa Mudžáhida je to dôsledok "novej zmeny a neprofesionality našich priateľov". Prisľúbil, že problém bude vyriešený.
Od stiahnutia amerických jednotiek z Afganistanu prišli v krajine o život traja žurnalisti. Predstavitelia Talibanu opakovane vyzývajú médiá, aby sa pridržiavali islamských zákonov, bližšie podrobnosti však neuvádzajú. ANJU informoval, že pracuje s médiami a talibmi na návrhu zákona, ktorý by umožnil médiám pokračovať v činnosti.
Afganistan je pre novinárov dlhodobo nebezpečný, analyzuje AP. Výbor na ochranu novinárov (VON) začiatkom septembra uviedol, že od roku 2001 v krajine zahynulo 53 žurnalistov vrátane 33 od roku 2018.
V júli prišiel pri pokrývaní bojov medzi Talibanom a afganskými bezpečnostnými zložkami o život nositeľ Pulitzerovej ceny, fotograf agentúry Reuters, pripomína AP. V roku 2014 zahynul novinár agentúry AFP spolu s manželkou a dvoma deťmi. Boli medzi deviatimi obeťami útoku ozbrojencov Talibanu, keď večerali v jednom z kábulských hotelov.