S odvolaním sa na piatkové vyhlásenie tamojších úradov o tom informovala agentúra AFP. Obyvateľka budovy, identifikovaná iba priezviskom Chuang, bola v minulosti zadržaná pre podozrenie z nedbanlivosti a ohrozovania verejnej bezpečnosti. "Podľa všetkého je na vine Chuang," uvádza sa v piatkovej správe zverejnenej samosprávou mesta Kao-siung. "Neuistila sa, že kadidlo bolo predtým, ako opustila budovu, úplne zahasené. Nechala ho ďalej horieť, čo viedlo k požiaru," píše sa v správe.
Príslušné orgány sa stále rozhodujú, či voči nej vznesú oficiálne obvinenie. Podľa prokuratúry sa Chuang priznala, že zapálila kadidlo zo santalového dreva na odpudzovanie komárov, avšak vyšetrovateľom poskytla rozporuplné výpovede o tom, čo urobila predtým, než z bytu odišla. Žena totiž pôvodne tvrdila, že hodila kadidlo do odpadkového koša. Neskôr povedala, že si nepamätá, čo s ním presne urobila. Plamene zachvátili 14. októbra 13-poschodovú budovu v meste Kao-siung na juhu ostrova. Okrem minimálne 46 mŕtvych si požiar vyžiadal aj desiatky zranených. Podľa AFP išlo o jeden z najtragickejších požiarov za posledné desaťročia. Hasičom sa ho po niekoľkých hodinách podarilo dostať pod kontrolu.
Podľa vyjadrenia hasičov bol požiar mimoriadne ničivý a zničil mnoho poschodí z tejto chátrajúcej budovy, z ktorej časť už bola neobývaná, no nachádzalo sa v nej aj viacero obchodov a vyše 100 bytov. Postavili ju pred viac ako 40 rokmi a údajne bola v zlom stave. Tragédia tak vyvolala otázky v súvislosti s nedostatočnými bezpečnostnými normami na Taiwane a so zlými životnými podmienkami mnohých seniorov v rýchlo starnúcej taiwanskej spoločnosti. Mnohé z obetí boli starší ľudia s nízkymi príjmami. Niektoré z nich boli zdravotne postihnuté či trpeli demenciou. Jedným z dôvodov, prečo bol požiar taký intenzívny, bola podľa hasičov skutočnosť, že na spodných piatich poschodiach bolo nahromadené množstvo odpadu.