"Na zajtra je ohlásená manifestácia," povedal Guterres novinárom pred summitom G20 v Ríme. "Nalieham na armádu, aby prejavila zdržanlivosť a nevytvárala ďalšie obete. Ľuďom musí byť umožnené pokojne demonštrovať, je to nevyhnutné," dodal.
Protestujúci v Sudáne sa zaviazali ďalej demonštrovať proti pondelkovému vojenskému prevratu, v rámci ktorého junta zadržala viacerých vedúcich civilných predstaviteľov a rozpustila vládu.
Pri protestoch zahynuli podľa miestnych zdravotníkov najmenej ôsmi ľudia a 170 utrpelo zranenia, pričom vo štvrtok armáda do davov strieľala kanistre slzotvorného plynu, ako aj pogumované náboje, píše AFP.
Agentúra AP však píše o najmenej deviatich mŕtvych. Odvoláva sa pritom na aktivistov a nezávislý ústredný výbor sudánskych lekárov.
"Chcem znovu potvrdiť svoje rázne odsúdenie prevratu a potrebu obnoviť prechodný systém, ktorý bol v krajine zavedený," dodal Guterres.
Lídri hlavných svetových ekonomík sa stretávajú v Ríme na prvom osobnom summite G20, odkedy vypukla koronavírusová pandémia. Témami dvojdňového stretnutia, ktoré má začať 30. októbra, budú globálny očkovací program, hospodárska obnova a klimatické zmeny.
Sudánska vojenská junta na čele s generálom Abdalom Fattáhom Burhánom v pondelok rozpustila vládu a zadržala premiéra Abdalláha Hamdúka i viacerých politických predstaviteľov. Po tlaku zo zahraničia Burhán však už na druhý deň nariadil Hamdúka prepustiť.
Burhán bol už pred prevratom na čele Zvrchovanej rady Sudánu, ktorá v krajine predstavuje kolektívnu hlavu štátu. Predsednícky post mal však o niekoľko týždňov odovzdať civilnému predstaviteľovi, čo by podľa AP oslabilo pozíciu armády v krajine. Tento orgán teraz generál rozpustil.
Udalosti v africkej krajine medzitým odsúdilo medzinárodné spoločenstvo vrátane OSN, EÚ, USA, Ligy arabských štátov (LAŠ) a Africkej únie (AÚ).