Čo Krajčí nezvládol
1. Tisíce mŕtvych a preplnené nemocnice - Na vrchole druhej vlny bolo s covidom hospitalizovaných vyše 4 000 osôb, k čomu prispelo aj zlé zvládanie pandémie zo strany ministerstva. „Doviedli ste Slovensko do cieľa s 15-tisíc úmrtiami,“ uvádza Ivan Bošňák z projektu Dáta bez pátosu.
2. Chaos okolo Sputnika V - Minister Krajčí bol spolu s expremiérom Matovičom hlavným zástancom očkovania vakcínou Sputnik V, ku ktorému však nakoniec nedošlo a dovezené vakcíny sme nevyužili.
3. Neobjednanie iných vakcín - Krajčí počas svojho pôsobenia vo funkcii najskôr odmietal ponuky vakcín od firiem Pfizer/BioNTech a Moderna a nechcel ich objednať napriek tomu, že práve tie sa ukázali ako najspoľahlivejšie.
4. Krajčí poslušne sekundoval Matovičovi aj v projekte celoplošného antigénového testovania, ktorý znevažoval odborníkov, ktorí ho označovali za nepotrebný a nesprávny.
5. Chaotická komunikácia - podobne ako v prípade jeho mentora Matoviča, aj pre Krajčího boli typické emotívne vystúpenia pred verejnosťou, viackrát ukázal nerozhodnosť a bezradnosť tvárou v tvár pandémii.
Krajčí žije asi v inej dimenzii
Martin Smatana, bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky
- Keď Marek Krajčí odchádzal, prakticky celý sektor bol proti nemu zjednotený a vyzýval ho na odchod. Dopustil sa totiž viacerých zlyhaní, ktoré primárne súviseli s tým, že nekonal, keď bolo treba konať. Celý rezort bol v princípe vo veľkom rozklade pre viaceré zlé nominácie, manažérske rozhodnutia, nevedomosť a viaceré iné zlé kroky. Minister Lengvarský do veľkej miery obnovil normálne fungovanie ministerstva a zaviedol predvídateľnosť do riadenia pandémie. Nedá sa robiť jednoduché porovnania medzi súčasnou vlnou a tou, ktorú sme tu mali, pretože máme inú mutáciu, ktorej reprodukčné číslo je oveľa vyššie. Minister Lengvarský priniesol rozvahu, a hoci je pravda, že očkovanie mohlo byť lepšie, tá ochota dať sa očkovať je širší spoločenský problém. Ak si Marek Krajčí myslí, že má nejaký morálny nárok vrátiť sa, tak žije v nejakej inej dimenzii, v inom svete. Žiadna sebareflexia.
Lengvarský a Krajčí, to sú "nebe a dudy"
Tomáš Szalay, hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja
Určite sú aj pri súčasnom riadení pandémie veľké rezervy, to je bez pochyby. Ale ak to mám porovnať so situáciou spred roka alebo spred trištvrte roka, tak to je "nebe a dudy". Musím povedať, že pri súčasnom vedení rezortu zdravotníctva, aj napriek výhradám, ktoré môžem mať a ktoré aj mám, je výrazne jednoduchšia, priamočiarejšia komunikácia ministerstva. Hovorím aj o komunikácii medzi ministerstvom a naším úradom, ale čo je šialený rozdiel, to je verejná komunikácia, ktorá prispieva k väčšiemu upokojeniu situácie, nejatrí príliš emócie, pôsobí dôveryhodne, upokojujúco a nie hystericky. Túto zmenu vnímania ľudí, ktorí riadia pandémiu, považujem za obrovské plus. Možno nie sú dokonalí, robia chyby, ale minimálne vystupujú tak, že to vo mne ako občanovi vzbudzuje väčšiu mieru dôvery a pokoja ako to, čo som tu zažíval pred rokom. Vtedy som mal pocit, že je to také hysterické, a že ani tí, ktorí o tom rozhodujú, nevedia, čo robia. Teraz mám pocit, že si to aspoň uvedomujú. Predtým sme boli skôr svedkami nerozhodnosti, ako keby zdráhania sa prijať zodpovednosť za rozhodnutie a buchnúť päsťou do stola a povedať, že bude to takto a takto.