Rok 2021 je, čo sa týka požiarov, ešte horší. JRC v správe upozorňuje, že v čase jej vydania zmizlo v plameňoch už takmer pol milióna hektárov, pričom 61 percent z toho tvorili lesy, ktorým bude obnovenie trvať roky. Približne 25 percent územia, ktoré v Európe zhorelo, patrilo k lokalitám sústavy Natura 2000. EÚ v roku 2021 intenzívnejšie pomáha krajinám počas sezóny požiarov, čo sa už podľa autorov správy vo veľkej miere odzrkadlilo na veľkých požiaroch, ktoré v lete zasiahli región Stredozemia.
"Aj klimatická zmena je z roka na rok viditeľnejšia. Z jasne pozorovateľného stúpajúceho trendu vyplýva vyššia úroveň nebezpečenstva požiaru, dlhšie obdobia požiarov a intenzívne rýchlo sa šíriace 'mega požiare', na ktoré účinkujú tradičné protipožiarne prostriedky len minimálne," uvádza sa v správe JRC. Koniec júna je zvyčajne len začiatkom obdobia požiarov, tento rok však dovtedy zhorelo už približne 130.000 hektárov. Požiare už nezasahujú len južné štáty, ale predstavujú rastúcu hrozbu aj pre strednú a severnú Európu. Viac ako deväť z desiatich požiarov v EÚ je spôsobených ľudským faktorom, analyzujú autori v dokumente.
"Klimatická zmena zvyšuje riziko a rozsah prírodných požiarov na celom svete. Bezprecedentné požiare, ku ktorým došlo od roku 2016, sa vyznačujú takými rysmi a intenzitou, aké sme nikdy predtým nezažili. V posledných desaťročiach sme boli svedkami zväčšovania sa lesov v EÚ a teraz ich musíme chrániť viac ako kedykoľvek predtým, aby sme našu planétu vyliečili," zdôraznila eurokomisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová, ktorá je zodpovedná za JRC.