Informovala o tom agentúra AFP.
"Nemáme lepšieho spojenca ako Francúzsko," povedal Biden na prvom stretnutí s Macronom, odkedy v septembri vypukol tento diplomatický spor. "To, čo sa stalo, bolo, aby som použil anglickú frázu, nemotorné, nebolo to urobené s veľkou gráciou," dodal Biden, ktorý pricestoval do Ríma na nadchádzajúci summit krajín G20.
Ide o doteraz najjasnejší prejav ľútosti zo strany USA od začiatku diplomatického sporu, v rámci ktorého Francúzsko povolalo do Paríža svojich veľvyslancov z Washingtonu a Canberry, komentuje AFP.
"Mal som dojem, že Francúzsko bolo už dávno informované, že dohoda neprejde," vysvetlil Biden, ktorý zároveň Francúzsko označil za "mimoriadne, mimoriadne ceneného partnera... a veľmoc samu o sebe" s "rovnakými hodnotami" ako USA. Macron privítal snahy USA vyriešiť túto diplomatickú krízu, pričom poukázal na viacero konzultácií medzi Parížom a Washington, ktoré sa uskutočnili v ostatných týždňoch.
"Vyjasnili sme si to, čo bolo treba," povedal Macron. "Na čom však teraz skutočné záleží, je to, čo spolu spravíme v nadchádzajúcich mesiacoch a rokoch," dodal. Francúzsko očakáva od USA podporu svojho boja proti džihádistom v africkom sahelskom regióne, ako aj jasnejšiu podporu plánov na posilnenie obranných schopností Európy, analyzuje AFP.
Austrália v septembri podpísala bezpečnostný pakt AUKUS s Britániou a USA, zahŕňajúci vzájomnú výmenu spravodajských informácií. Austrália vďaka tomuto paktu získa prístup k tajným technológiám, ktoré jej umožnia vyrobiť vlastné ponorky na jadrový pohon.
V dôsledku toho Austrália zrušila zmluvu na nákup naftových ponoriek, ktorú pred piatimi rokmi uzavrela s francúzskou firmou Naval Group. Paríž sa o zrušení zmluvy v hodnote 31 miliárd eur dozvedel iba niekoľko hodín pred zverejnením paktu, čo viedlo k diplomatickej roztržke s Washingtonom a Londýnom.