Vyplýva to z prieskumu, ktorý v septembri pre spoločnosť Kaspersky uskutočnila agentúra Ipsos na vzorke 1050 respondentov.
Internetové stránky pre dospelých sledujú na pracovných zariadeniach skôr muži (15,4 percenta) ako ženy (9,6 percenta) a najviac vyučení zamestnanci (17 percent), najmenej vysokoškolsky vzdelaní (8,4 percenta). Najviac na takéto stránky z pracovného PC, notebooku, tabletu alebo smartfónu pristupujú zamestnanci veľkých firiem zo Stredočeského a Ústeckého kraja.
"Stránky s obsahom pre dospelých môžu byť často zdrojom malwaru a obťažujúceho softvéru, ako je adware. Rozhodne by ich teda používatelia nemali navštevovať zo svojich pracovných zariadení, prostredníctvom ktorých sa pripájajú do firemnej siete," uviedol generálny riaditeľ Kaspersky pre región východnej Európy Miroslav Koreň .
Hoci 58 percent zamestnancov tuzemských firiem môže na prácu z domu používať svoje vlastné zariadenie, iba polovica z nich má od zamestnávateľa pre tento prípad nastavené jasné pravidlá a zásady bezpečného správania na internete. Šesť z desiatich zamestnávateľov sa uisťuje, či má zamestnanec na svojom osobnom zariadení, ktoré používa na pracovné účely, inštalovaný bezpečnostný softvér. A zhruba polovica zamestnancov používa pri práci na home office vzdialený prístup k firemnej sieti prostredníctvom VPN.
Ochota nechať zamestnancov na home office pracovať na ich osobných zariadeniach sa líši podľa regiónov. Najčastejšie môžu tento benefit využívať zamestnanci v Zlínskom kraji (73 percent), v Prahe (66 percent) a Stredočeskom kraji (62,5 percenta), najmenej naopak na Vysočine (45 percent) av Karlovarskom kraji (41 percent.) V súvislosti s pandémiou Covid-19 dostala takmer tretina zamestnancov korporácií v Libereckom kraji škodlivý e-mail, ktorý zneužíval túto tému.