V porovnaní s obdobím pred pandémiou je podľa analytičky situácia v hotelierstve naďalej nepriaznivá. Počty prenocovaní síce zostali na podobnej úrovni ako v roku 2019, keď v priemere turisti strávili na Slovensku tri noci, celkový počet turistov sa však prepadol až o 16,7 %. Slováci trávili svoje voľno na Slovensku vo väčšom počte, nedokázali však vykompenzovať straty zahraničných návštevníkov, kde bol prepad o 63 % oproti letu 2019. "Pred pandémiou tvorili turisti z ostatných krajín takmer 40 % všetkých ubytovaných, v súčasnosti ich podiel klesol o viac ako polovicu," podotkla Mráziková.
Situáciu v ubytovaní podobnú minulému roku potvrdzujú aj tržby, keď príjmy v tomto odvetví vzrástli len veľmi mierne oproti letu 2020. Napriek zhoršovaniu pandemickej situácie sú však príjmy hotelierov v októbri vyššie ako pred rokom. "Na jednej strane to súvisí s regionálnym COVID automatom, vďaka ktorému nie sú potrebné celoplošné opatrenia, na druhej strane je zrejme dôvodom aj menšia opatrnosť obyvateľstva, či už zaočkovaného alebo nie," poznamenala analytička.
Odvetvie cestovného ruchu čaká onedlho aj zimná sezóna. Tá minulá bola do veľkej miery poznačená zlou pandemickou situáciou a súvisiacimi prísnymi opatreniami. "Aj keď zavedenie COVID automatu nepredpokladá opätovný celoštátny lockdown, už teraz máme okresy s najprísnejšími pravidlami, a to najmä na severe a východe Slovenska," dodala analytička. Ak tento trend bude pokračovať, podľa nej hrozí, že aj tohtoročná zimná sezóna bude nepriaznivá.