Podľa nej tehotná žena zomrela v dôsledku minuloročného rozhodnutia ústavného súdu, po ktorého náleze boli v krajine de facto zakázané interrupcie. Na sociálnych sieťach sa už šíri výzva pod názvom "Už žiadna ďalšia" a ženy zapaľujú v oknách sviečky na pamiatku mŕtvej, napísal denník Rzeczpospolita. V pondelok večer sa ľudia chystajú vyjsť na protest do ulíc miest, píše Gazeta Wyborcza.
"Dôsledky nálezu ústavného súdu (...) Pacientka v 22. týždni (tehotenstva), bez plodovej vody. Lekári čakali na odumretie plodu. Plod odumrel, pacientka zomrela. Septický šok. Piatok som strávila na prokuratúre," napísala pred niekoľkými dňami na twitteri advokátka Budzowská, ktorá sa podľa svojho profilu na tejto sociálnej sieti zameriava na pomoc rodinám, ktoré sa stali obeťou lekárskych pochybení.
Podľa denníka Gazeta Wyborcza ide o prvú smrteľnú obeť rozhodnutia ústavného súdu z 22. októbra minulého roka. Viac detailov k prípadu alebo vyjadreniu relevantných úradov zatiaľ poľské médiá, ktoré o úmrtí ženy informujú, neuvádzajú. Budzowská denníku Gazeta Wyborcza povedala, že rodina zosnulých si teraz nepraje oznamovať podrobnosti. "Časom poskytneme všetky informácie," uviedla advokátka, podľa ktorej aj väčšina informácií podlieha utajeniu kvôli vyšetrovaniu.
Informácia o úmrtí vyvolala vlnu nevôle na sociálnych sieťach, kde sa organizujú protesty. Ženy zapaľujú v oknách sviečky, aby si uctili pamiatku mŕtvej, opísal denník Rzeczpospolita, podľa ktorého v niektorých mestách vyšli prví ľudia do ulíc už v nedeľu. Ďalšie protestné a pietne zhromaždenia sú v pláne na pondelok.
Vyzýva k nim okrem iného Zväz pre otázky žien a plánovanie rodiny, ktorý protest zvoláva okrem iného na pondelňajšiu siedmu hodinu večer pred budovu ústavného súdu vo Varšave. "Nedovoľme, aby zomrela ešte akákoľvek ďalšia žena kvôli protipotratovému zákonu," uviedla organizácia na facebooku. Protesty sa chystajú aj v Gdansku alebo Katoviciach.
Poľský ústavný súd vlani na jeseň zverejnil svoj nález, v dôsledku ktorého sa sprísnili už aj tak veľmi reštriktívne predpisy týkajúce sa potratov v tejto katolíckej krajine. Po novom sú interrupcie zakázané aj v prípade závažného poškodenia plodu. Kvôli vývojovým vadám plodu sa pritom dovtedy v Poľsku vykonávalo asi 98 percent všetkých legálnych potratov. Rozhodnutie vyvolalo v Poľsku masívne protesty, tamojšia konzervatívna vláda však tlaku verejnosti neustúpila.